Turyağ 2008’de kapanıyor

İzmir'in asırlık fabrikası bir süre önce yağ bölümünü Arı Yağ'a devretti. Deterjan üretimini ise Ankara'daki tesislerinde sürdürecek

İzmir'in 91 yıllık fabrikası Turyağ Margarin ve Deterjan Fabrikası 2008'de tamamen kapanacak.
Bir süre önce yağ bölümünü Arı Yağ'a devreden Türk Henkel'in, deterjan üretimini ise Ankara Elmadağ'daki tesislerde sürdüreceği öğrenildi.
Kentin hızla gelişimiyle birlikte yerleşim alanı içinde kalan ve hazırlanan imar planlarına göre turizm ve ticaret bölgesi içinde bulunan fabrikanın yağ bölümünün geçen yıl başka bir firmaya devredilmesinin ardından, deterjan bölümü de yakında kapanıyor.
Fabrikanın kapanmasıyla Türk Henkel'in deterjan üretimine Ankara'nın Elmadağ ilçesinde satın aldığı Karizma Kimya tesislerinde üretime devam edeceği belirtildi. 2008'de fabrika içindeki üretim hatları ve
makinelerin taşınmasıyla, fabrikanın asırlık üretim hayatını sonlandıracağı kaydedildi.

Gökdelenler bölgesi
Türk Henkel'e ait Turyağ markasını geçen yıl satın alan Arı Yağ Yönetim Kurulu Başkanı Edip Uğur, bu markaya ait tüm üretimlerin Balıkesir'deki tesislerinde yapıldığını, fabrikanın kapanmasıyla makine hattının da kendi fabrikalarına taşınacağını söyledi. Bu arada fabrika arazisinin bulunduğu bölge, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "İzmir Yeni Kent Merkezi Planı" olarak belirlediği ve kamuoyunda "Gökdelenler bölgesi" olarak tanımlanan Nazım İmar Planı içinde yer alıyor. Henkel Turyağ fabrikasının kapanmasıyla İzmir, 55 yıllık Piyale Fabrikası'nın kapanmasının ardından en köklü sanayi tesislerinden birine daha veda etmiş olacak.

Yeniasır – 15.05.2007{nomultithumb}