TURİSTLER KURALLARA UYUYOR AMA YA VALİ VE KORUMA KURULU?

Travertenler üzerinde ayakkabıyla gezdiler. Hasan Canpolat ve yanındaki heyetin inceleme yaptığı yerde, ziyaretçilerin çıplak ayakla dolaştığı dikkat çekti.

MUSTAFA KAYA (DENİZLİ)

Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu Başkanı Necati Uyar ve 7 kişilik ekibi, Pamukkale'deki travertenlere yasak olmasına rağmen 'inceleme yapıyoruz' gerekçesiyle ayakkabılarıyla girdiler. Heyete eşlik eden Vali Hasan Canpolat, Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Boz, Vali Yardımcısı Kemal Özgün, Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal ve Mimar Ahmet Yoldaş da ayakkabıların çıkarılması gereken yerlerde yasağa uymadılar. Koruma Kurulu üyeleri, Vali Canpolat ve beraberindekilerin travertenlere ayakkabı ile girişin yasak olduğunu gösteren işaretlere uymadıkları yerde, ziyarete gelen turistlerin ise çıplak ayakla gezdikleri dikkatlerden kaçmadı.

Kalabalık grup

Vali Hasan Canpolat'ın "Vilayet binasının yıkılarak yenisinin yapılması, Pamukkale girişlerindeki uzay çatıların kaldırılması ve koruma amaçlı imar planında revizyon yapılması" konularına ilişkin mücaatını değerlendirmek üzere Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri Denizli'ye geldi. Vali Canpolat ve Denizli heyeti, Kurul Başkanı Necati Uyar ve beraberindeki kurul üyelerine Pamukkale'yi ve travertenleri gezdirdi. Gezide 7 kişilik kurul üyelerine Vali Yardımcısı Kemal Özgün, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal, Kurul Üyesi ve Pamukale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Şimşek, Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Boz ile Mimar Ahmet Yoldaş da eşlik etti.
Grup; Kocaçukur, travertenler, seyir terasları, antik havuz, müze ve uzay çatıların bulunduğu giriş kapılarını ve Karahayıt turizm bölgesini gezdi. Ancak gezi ve inceleme heyeti Pamukkale'de Vali Yusuf Ziya Göksu döneminde konulan ve 10 yılı aşkın bir süredir uygulanan "travertenleri ayakkabı ile dolaşma" yasağını çiğnedi.
Yasağı ihlal eden heyet üyeleri, 'ayakkabıları ile gezdikleri için travertenlerin doğal dokusuna zarar verdikleri' bu gezinin, kısa süreli bir inceleme gezisi olduğunu ileri sürerek bunun yasağı çiğneme olarak yorumlanmaması gerektiğini söylediler.

Yeni Asır – 18.02.2007