Turizmin önemi artık kavransın

İzmir’de turizm zirvesine katılan Kültür ve Turizm Bakanı, “İzmir’i yöneten arkadaşlar turizmin öneminin farkına varmadıkça sorunları çözemeyiz” dedi.

İZMİR DHA

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Ticaret Odası’nca (İTO) düzenlenen “İzmir Turizmi İçin Acil Zirve Programı”na katıldı. Kentteki 20 ilçenin turizmle doğrudan bağlantısı olduğunu vurgulayan Günay, buna karşın toplantıya az sayıda belediye başkanının katılmasına tepki gösterdi, şöyle dedi: “Türkiye’yi yerinden yönetmeye çalışıyoruz. Doğrudan doğruya halkın göreve getirdiği arkadaşlar, turizmin öneminin ayrımında değiller. Bu sektör sadece turizmde çalışanları değil, 40 ayrı meslek örgütünü ilgilendiriyor. Bir turizm işletmesi hem topluma hem ekonomiye katkı veriyor. Toplam yaşam kalitesini yükseltiyor. İzmir’i yöneten arkadaşlarımız turizm sektörünün öneminin farkına varmazlarsa, Ankara’dan biz hiçbir şeyi sonuca erdiremeyiz.” 

Butik turizm gelişmeli
Yerel kültür özellikleriyle iç içe geçmiş, ağaç boyunu aşmayan konaklama tesislerinin hizmet verdiği butik turizmin moda olduğunu vurgulayan Bakan, İzmir’in de bu konuda ciddi potansiyeli bulunduğunu kaydetti. Günay, “Bu konuda İzmir’le işbirliği yapmaya hazırım. Yeter ki bize somut projelerle gelinsin. İzmir’i bir ağlama duvarı görüntüsünden çıkaralım. Proje getirin. Ucundan tutulmuyorsa görelim” dedi.  
Kente ikinci kruvaziyer limanının yapılmasının şart olduğunu da ifade eden Günay, şöyle devam etti: “Kruvaziyer, zengin turistleri getiriyor. Alsancak Limanı’nın geliştirilmesini düşünelim ama yakın gelecekte bu yetmeyecektir. Şimdiden yeni bir kruvaziyer limanı düşünelim. İnciraltı’na mı planlarız, başka bir yere mi, bunu kısa vadede yapalım.”
İzmir’in, EXPO 2020’ye adaylığını desteklediğini de belirten Günay, sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir bir deneyim edindi. EXPO bizi kolektif iş yapma bilincine taşıdı. Yeni dönemde İzmir EXPO adayı olmalıdır, bütün kalbimle desteklerim.” 

STK’lara veryansın
İnciraltı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle planlama yaptıklarını, ancak bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK), yargı yoluyla engelleme yoluna gittiğini ifade eden Günay, “İzmir’de turizm konuşuyorsak, baro da, ilgili meslek örgütleri de olsun. Hiçbir ilde toplantılara katılmıyorlar. Hiçbir ilde bir adım atmamıza da izin vermiyorlar. Topyekün yaşam kalitesinin yükselmesi, sadece bakanın sorunu değil, hepimizin sorunu” dedi.

Demirtaş: Butik tarz yaratalım
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir turizmindeki büyümenin, ülke ortalamasının gerisinde kaldığına işaret etti. 1970’lerde Türkiye turizminden yüzde 9 pay alan İzmir’in bugün yüzde 3-4’lere düştüğünü vurgulayan Demirtaş, Bakan Günay’a hitaben şöyle konuştu: “Antalya odaklı turizm geliştirme planı başarılı oldu. Ancak Antalya artık doldu. Bölgemize farklı konseptle yaklaşarak; daha özel, daha butik bir tarz yaratalım. Dikkatli bir politikayla önce kanamayı durduralım. Türkiye ortalaması kadar biz de büyüyelim. Sonra en az yüzde 10 pay alacak stratejik planlar yapalım. Biz, arkadaşlarımızla ve uzmanlarla  bir plan çalışmasına başlayalım. Uygun bulursanız bakanlık uzmanlarıyla birlikte çalışalım.”

Kaynak: Milliyet Ege – 07.10.2010 {nomultithumb}