Turizme darbe vurdurmayalım

Banu Şen
14.07.2008 Milliyet EGE {nomultithumb}

İzmir 1. İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çeşme Yarımadası’nda yaptığı turizm tahsislerini iptal etti. Görüşler şöyle:

 

90

Tütüncüoğlu: Yeni plan yapacağız
İZMİR 1. İdare Mahkemesi’nin, Çeşme ve Alaçatı’da ilk etapta 14 golf sahasının yapımına olanak sağlayan turizm tahsis kararını iptal etmesi tepki çekti. Çeşme Belediye?Başkanı Faik Tütüncüoğlu, 19 kişi ve kuruluşun açtığı davada mahkemenin kararının bölge turizmine darbe vuracağını savundu. Tütüncüoğlu, “Yeni planlama yapıp, onaya sunacağız” diye konuştu. 

Dalgıç: 112 bin dönüm boş mu kalsın?

ALAÇATI Belediye Başkanı Muhuttin Dalgıç ise konunun hukuksal süreç içinde olduğu için yorum yapmanın doğru olmadığını belirterek, şöyle dedi:
“112 bin dönümlük alan boş bırakılacak değil. 100 yıldır Alaçatılıyız. Bahsedildiği gibi olsa biz de bir şey yapmak istemeyiz. Ama şimdi yapılacak tek şey var. O da planların tadilatla düzeltilip tekrar onaya sunulması.”

Öncel: Güney’e var, bize niye yok?

ÇEŞME Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel de kararın ilçeye büyük darbe olduğunu savundu. Öncel, şöyle konuştu: “Deniz, kum, güneş, termal, sörf, yelken, ulaşım avantajlarıyla dünyanın marka beldesi haline gelebilecek bir yerin, turizmde bir yere varabilmesi için ne engel varsa  konuluyor. Güney’e veriliyorsa, neden Çeşme’ye verilmiyor? Anlamak mümkün değil.”