Turizmde İzmir markası

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, kongre turizmi projesi ile kenti yılın 12 ayı uluslararası turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyor

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, kongre turizmi projesi ile kenti yılın 12 ayı uluslararası turizm merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Vali Yardımcısı Tunçsu, İzmir Turizm ve Tanıtma Vakfı (İZTAV) bünyesinde kurulan çok ortaklı İzmir Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım AŞ’de, İzmir Valiliği’nin temsilcisi olduğunu kaydetti.
 Şirketin ortakları arasında özel sektörün yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi ve resmi kurum yetkililerinin de bulunduğunu ifade eden Tunçsu, İzmir’i uluslararası turizm merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Kongre turizminin İzmir için stratejik bir konu olduğunu belirten Tunçsu, şunları söyledi: ’’İzmir’i bir marka haline getirmek için çalışıyoruz. Bir markayı pazarlayabilmemiz için önce çeşitli hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Kenti ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla kurulan İzmir CVB (Convention&Visitors Bureau-Kongre Ziyaretçi Bürosu) çalışmalarını sürdürüyor.’’
 Tunçsu, kongre turizminin geliştirilmesi için, ildeki kongre ve toplantı merkezleri, seyahat acenteleri, konaklama tesisleri, kongre organizatörlerinin de yer alacağı İzmir Meeting Planner’s Guide 2008 kataloğu bastırılacağını ve bunun tüm dünyadaki turizm merkezlerine dağıtılacağını açıkladı.
EXPO’dan büyük
    
Vali Yardımcısı Tunçsu, kongre merkezi projesinin aslında İzmir’in EXPO 2015’e adaylığından daha büyük bir proje olduğunu söyledi. EXPO 2015 döneminde de kongre turizminin yapılabileceğini belirten Tunçsu, ’’Kongre merkezi turizminin altyapısını oluşturuyoruz. Bu olay EXPO 2015’ten daha büyük bir proje aslında. EXPO organizasyonu sırasında da sonrasında da kongre turizminden İzmir faydalanacak’’ dedi.
İstanbul’da İzmir’den önce kongre ziyaretçi bürosu kurulduğunu ifade eden Haluk Tunçsu, uluslararası örneklere ve İstanbul örneğine bakarak İzmir Kongre Ziyaretçi Bürosu’nu oluşturduklarını belirtti.

yenigün – 13.08.2007{nomultithumb}