Turizmde yeni yıldız doğuyor

Turizmde yeni yıldız doğuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar, Urla, Karaburun ve Çeşme ilçelerini içine alan yarımada bölgesini “turizm yıldızı” haline getirmek için jeotermal enerjiden organik tarıma, arıtmadan baraj projelerine kadar pekçok projeyi hayata geçirecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bakir doğasıyla dikkati çeken yarımadanın müthiş bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Belediyenin yüzde 50 ortak olduğu Jeotermal AŞ’nin, Seferihisar’daki MTA Genel Müdürlüğü’nün kuyularını devralmasıyla jeotermal enerjinin bölgedeki kullanım sahasının yaygınlaştığını ve çalışmaların hızla sürdürüldüğünü bildiren Kocaoğlu, özellikle sağlık turizmi konusunda çeşitli yatırımlar yapılmasının mümkün olduğunu kaydetti. Yarımadanın deniz, güneş ve sağlık turizminin yanı sıra İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü aracılığıyla bilim ve eğitim konusunda da öne çıktığını belirten Kocaoğlu, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“170 bin hektar büyüklüğünde bir alanın 900 hektarı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüne ait. Burada yapmayı düşündüğümüz bir de teknopark projemiz var. Onun için de yaklaşık 2 bin dönümlük bir alan öngörüldü. Bilim parkının kurulması çalışmalarına başlamak için ilk etapta 2008 bütçemizden 500 bin YTL pay ayırdık. Bilim parkı, çok önem verdiğimiz ve heyecanlandığımız projelerden birisi.”

SUSUZLUĞA ÇÖZÜM OLACAK

Belediye Başkanı Kocaoğlu, İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayan Tahtalı Baraj Havzası ile Menderes Havzası’nın kimyasal içerikli gübre atıklarından korunması amacıyla bölgede organik tarım çalışmalarına başladıklarını bildirdi. İzmir’in sadece Çeşme’de öngörülen yatak kapasitesinin 75 bin olduğunu belirten Kocaoğlu, “Tahtalı Havzası’nda köylülerle anlaşarak, onları teşvik ederek, üzümden seracılığa varıncaya kadar organik tarım uygulaması yapıyoruz” dedi.

Bu arada, İzmir Büyükşehir Belediyesi, yarımada balık hali tesislerinin kurulması için çalışma başlatarak, projeyi 2008 yılı bütçesine aldı. Susuzluğa karşı nisan ayında başlatılan su tasarrufu kampanyası çerçevesinde çeşitli projeleri programına alan belediye, Çamlı Barajı ile özellikle yarımadanın su ihtiyacının önemli bölümünü karşılamayı hedefliyor.

Akşam Ege / 07.12.2007