Turizmcinin gözü İzmir’de

 

Yatırımcı gruplar, toplam 42 tesis için turizm yatırım belgesi alarak çalışmalarına başladı

Üç yıllık belgelerle yapılan yatırımlar sonunda 10.387 yatak daha hizmete girecek
İzmir’in son yıllarda turistik tesis yatırımlarında hareketlilik yaşadığı belirtilirken, turizm işletme belgeli toplam 130 otel, tatil köyü ve özel tesisin bulunduğu İzmir’de yatırımcı grupların sektöre olan ilgisi arttı.
Turizm Müdürlüğü rakamlarına göre, İzmir’de şu anda 24 bin 735 yatak kapasitesi bulunuyor. Son yıllarda Çeşme’nin turizmin gözde merkezleri arasına girmesi ve İzmir Fuar Alanında düzenlenen uluslararası fuarların da etkisiyle yatırımcıların ilgisinin turizm sektörüne yöneldiği gözleniyor.
İzmir’de yatırımcılar 7 adet 5 yıldızlı, 6 adet 4 yıldızlı, 7 adet 3 yıldızlı, 7 adet butik otel ve 2 özel tesis olmak üzere toplam 42 turizm yatırım belgesi alarak yatırıma başladı.
Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Cumhuriyet Meydanından Konak’a kadar olan bölümün yapılacak otel yatırımlarıyla İzmir’in yeni cazibe merkezi olabileceğini ifade etti. Cumhuriyet Meydanı üzerindeki Türk Telekom binasının otel yapımı için İzmir’deki en uygun bina olduğunu, bu binanın iletişim alt yapısına zarar vermeden başka bir yere taşınmasının gündeme getirilmesi gerektiğini kaydeden Demirtaş, oda hizmet binası yanında bulunan İzmir’in bilinen en eski otellerinden “Tayfa Oteli”nin de tekrar canlandırılması gerektiğini söyledi. Ticaret Odasının da Kordon’da bulunan lokal binasına yüksek kat izni alınması durumunda hizmet binasını taşıyacağı, mevcut hizmet binasının ise otel olarak değerlendirileceği belirtildi.
BEŞ YENİ OTELİN HAZIRLIKLARI
Swissotel Grand Efes adıyla açılacak. Mercure Oteli satın alan Özkardeş Grubu’nun binanın tadilatını bu yıl içinde bitirecek. Mövenpick işletmeciliğinde hizmete başlaması planlanan otelin 185 yatak kapasitesi bulunacak. Özkardeş Grubu’nun Basmane semtinde bir rezidans ve Çeşme’de bir otel yatırımının da bulunduğu ifade edildi. Timur Gönülşen’inı eski Yaşarbank binasında Kordon Oteli’ni şubat ayında hizmete açacağı belirtildi.
ÖZGÖRKEY GRUBU PROJELERİ
Bir süre önce 3 projeyle turizm sektörüne yatırım kararı alan Özgörkey Grubu ise ruhsat sorunları nedeniyle 1 projesinde aşama kaydetti. Eski Merkez Bankası binası üzerinde 36 odalı butik otel projeleri bulunan grubun bu yıl içinde yatırıma başlaması bekleniyor. Grup ruhsat sorunları çözülmesi halinde Basmane’deki eski Toskana Deri binasını otel ve Hilton Oteli karşısındaki metruk durumdaki binayı da rezidans olarak yapmayı planlıyor.
Ekrem Demirtaş, Kantar Karakolu binasının dünyanın en güzel butik otelleri arasına girebileceğini belirterek, kentin simge yapılarından biri haline getirilebileceğini söyledi.
Özgörkey Şirketler Topluluğu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey, turizmde  büyüme kararlarının bulunduğunu belirterek yeni yatırım fırsatlarını değerlendireceklerini söyledi.
Ege Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Haluk Nişlioğlu, bazı otellerin kapalı olması nedeniyle sıkıntı yaşandığını, birçok organizasyonun bu nedenle iptal olduğunu belirtti.
yenigün – 22.01.2007