Turizm yatırımı için orman talanına fren

Danıştay 6. Dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na orman arazilerini turizm yatırımlarına tahsis yetkisi veren Turizmi Teşvik Yasası'nın 8. maddesinin yürürlüğünü durdurdu.

Mahkemenin verdiği kararı, davacı Antalya Barosu'nun başkanı Mehmet Zeki Durmaz ve Baro Çevre Kurulu Başkanı avukat Tuncay Koç, dün baro binasında düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Koç, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararını Anayasa Mahkemesi'ne de göndereceğini kaydetti.

Geriye dönük işlemiyor
Bakanlığın beş ayrı ormanlık alanın tahsis kararının askıdan indirildiğini anımsatan Koç, şöyle dedi: "Şu anda davası süren ve kesinleşmeyen yargı kararları var. Antalya Sorgun Ormanları da bunlardan biri. Oymapınar ve arkasındaki alanla, Çeşme ve Bodrum'da da dava sonucu beklenen yerler var. Yürütmeyi durdurma kararı, çoğu turizm tahsis bölgesini ilgilendiriyor. Lara ve Belek'i, Turizm Teşvik Yasası'na göre verilmiş bütün ormanlık alanları kapsıyor. Bundan önce verilmiş ve kesinleşmiş tahsislerin iptalini gerektirmiyor. Bundan sonra yapılacakların ve halihazırda kesinleşmemiş orman alanlarının tahsisinin iptaline ilişkin bir karar."

Danıştay 6. Dairesi'nin gerekçeli kararında, "Her ne kadar orman arazilerinin turizm yatırımlarının tahsisinde kamu yararı bulunduğu düşünülebilirse de, 'ormanların orman olarak korunmasındaki kamu yararının daha öncelikli ve üstün olduğu açıktır' hükmüne yer verilerek dava kabul görmüştür" denildi.

Radikal – 08.02.2007