Turizm sorunları Nisan’a kadar çözülecek

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)
İzmir'e gelen Bakan Günay, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek taleplerini karşılayan önemli açıklamalarda bulundu.
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) düzenlediği 'Turizm Çalıştayı'na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yeni sezon öncesi, sektörün acil ve temel sorunlarının çözüleceği sözünü verdi. Vali Cahit Kıraç, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut'un da katıldığı toplantı 3 saat sürdü. Turistik işletmelerde düğün yapmayı bile yasaklayan Gürültü Yönetmeliği, ecrimisilde emlak vergisi üzerinden alınan değerin yüzde 5'ten yüzde 2'ye düşürülmesi, Alkol Yönetmeliği, enerji ve D2 sürücü belgesi sorunları tartışıldı.

'KRALCILAR VAR'
Bakan Günay, "Geride bıraktığımız birkaç yıl içinde iyi mesafe aldık. Sorunsuz bir yıla başlayacağımızı umuyorum. Elbette yeni talepler olacak. Onları da zaman içinde hayata geçireceğiz. Türkiye, iyi bir turizm yılı yaşayacak" dedi. Alkol yönetmeliğinin iyi niyetle hazırlanmasına rağmen bir süre önce Ankara'da, geçtiğimiz gün de Antalya'da sorunlar yaşandığını belirten Günay, "Kraldan çok kralcı tutumlar sergileniyor. Bunu yapan kamu görevlilileri de zararlı çıkıyor. Sonuçta sıkıntıları birkaç gün yaşıyoruz. Gürültü Yönetmeliği de iyi niyetle hazırlandı. Günlük yaşamda turizm belgesi olan işletmeler ve konaklama tesislerine sıkıntı getirmesin diye dikkat ettiğimiz konular var. Bu sorunları aşabileceğimizi düşünüyorum. Bu konuları, ilgili bakanlarla, Bakanlar Kurulu'nda ya da özel toplantıda, turizm sektörünün ilgililerini de çağırarak değerlendireceğiz. Hedefimiz yeni sezonun başladığı Nisan ayına kadar sorunları çözmek" diye konuştu.

'YER İSTİYORUZ'
Bakan Günay, Kadifekale'de yapılması planlanan Ege Uygarlıklar Müzesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni beklediklerini söyleyerek, "Belediye bize arazi gösterecek. Kamulaştırmasını yapacak ve teslim edecek. Biz de proje yarışmasına başlayacağız. Şu an Çanakkala'deki Troya Müzesi ile ilgili bir proje yarışmasına çıktık. Mayıs ayına kadar sonuçlandırmayı planladığımız proje için 100'ün üzerinde başvuru var. Başvuru sayısının 200'ü bulmasını planlıyoruz. Kadifekale ya da başka bir yer hazır dediklerinde biz işe başlayacağız" dedi. Toplantının ev sahibi olan ETİK Başkanı Mehmet İşler, sezon öncesi hem Türk turizminin hem Ege turizminin sorunlarına İzmir'den çözüm getirilmesinin kendilerini sevindirdiğini belirterek, Bakan Günay'a teşekkür etti. Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel ise başta Ecrimisil ve Gürültü yönetmelikleri olmak üzere getirilen çözüm önerilerini sevinçle karşıladıklarını söyledi.

İşte öneriler:
– Sektör temsilcileri, Alkol Yönetmeliği'nin uygulanması konusunda TAPDK ile bu ay sonunda görüşecek
– Maliye Bakanlığı'nın önündeki yeni Ecrimisil Yönetmeliği'nde, emlak vergisi üzerinden alınan değer, yüzde 5'den yüzde 2'ye düşecek
– Turizm işletmeli tesislerde düğün, müzik yayını yapılmasını engelleyen Gürültü Yönetmeliği konusunda Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ile toplantı yapılacak
– Otellerin havaalanından misafir ve müşteri almasını engelleyen D2 Sürücü Belgesi Yönetmeliği için Ulaştırma Bakanlığı ile görüşülecek
– Kaçak elektriğin bedelinin otel ve turizm işletmelerine yansıtılmaması için Enerji Bakanlığı ile bir araya gelinecek

Termal turizm master planı çalışması bitti
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çok sayıda termal ve turizm alanını tahsise çıkardıkları açıkladı. Termal turizm master planını tamamladıklarını söyleyen Günay, tahsis ilanlarının dün Resmi Gazete'de yayınlandığını belirterek, turizm yatırımcılarının önünü açmayı ve Türkiye turizmini çeşitlendirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Tahsis programına göre, aralarında Denizli, Aydın, Çanakkale, Afyon ve İzmir'in de olduğu Türkiye genelinde 74 kamu taşınmazını ihaleyle yerli ve yabancı yatırımcılara tahsis edilecek. Günay, "Termal turizmde master planımızı bitirdik. İçinde termal de, kıyı da, kışla da olan yeni tahsis ilanına çıktık. Mümkün olduğunca turizmi çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Bizim Türkiye'yi marka olarak dünyada bilinir tutmak gibi bir gayretimiz var. Baştan itibaren yatırımcıların imkanlarını geliştirmeye, önündeki engelleri azaltmaya çalıştık. Sadece şartımız doğayı, çevreyi, tarihsel çevreyi koruma ve kaliteyi yukarıda tutma oldu" dedi.
Tahsis kapsamında Aydın'ın Didim ilçesinde toplam 3 bin 800 yatak kapasiteli otel veya tatil köyü kurulması için 6, Çanakkale'nin Ezine ilçesinde toplam 555 yatak kapasiteli otel ve pansiyon yapmak üzere 6, Denizli Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde Akköy Gölemezli kesiminde 2 bin 850 yatak kapasiteli oteli kurulması için 5, Denizli Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nin Sarayköy Kaplıcaları Kesimi Gerenlik Gölü'nde 5 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip günübirlik tesis yapılması için 1, Çeşme Alaçatı'da 300 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü kurulması için 1 Hazine taşınmazı ile, Uşak'ta toplam 900 yatak kapasiteli otel yapmak için 3 orman arazisi ihal eli tahsis edilecek. Ayrıca Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ile turizm alan ve merkezleri dışında kalan Muğla Merkez Şenyayala köyünde 27 delikli golf ve 420 yatak kapasiteli golf tesisi, otel veya tatil köyü kurulması için de drman alanı yatırımcılara tahsis edilecek.

'Şirince'ye giriş ücretli olabilir'
Selçuk'un Şirince köyünün, kültür turizm koruma ve geliştirme bölgesi yapılacağını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Bakanlar Kurulu kararı gerektiren bu çalışma yaklaşık 1 yıl sürecek" dedi. Önceki gün gerçekleştirdiği Selçuk ziyareti Şirince ile ilgili düşüncelerini anlatan Günay, "Şirince ile ilgili özel bir ekip görevlendireceğim. Şirince'yi açıkhava müzesi yapmayı ve girişi ücretli hale getirmeyi bile düşündük ve konuştuk. Şirince'deki yapılar çirkin değil ama izin alınmamış. Bazı sakinlerimiz kendileri iyileştirme yapabilirler. Bize destek olsunlar" dedi. Günay, Selçuk'tan Kuşadası'na geçerek burada Kuşadası Kongre Merkezi inşaatını inceledi. Kongre merkezi inşaatının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yetiştirilmesini istedi. İLKER ÇOBAN