Turizm cenneti Ege

İzmir, ekolojik turizm ile inanç ve sağlık turizminde gelişme potansiyeline sahip merkezleri barındırıyor. Botanik turizmine yönelik zenginliğiyle dikkat çeken Denizli'de dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan çok sayıda bitki yetişiyor. Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Çaybükü Köyünde bulunan ve meşhur "Ormancı" türküsüne konu olan "Belen kahvesi"ne yılda ortalama 40 bin turist geliyor. Balıkesir'in Ayvalık ilçesi, inanç turizmi bakımından büyük potansiyele sahip bulunuyor.

Güneş, deniz ve kum üçgeninden oluşan kitle turizmiyle adını duyuran İzmir, ekolojik turizm ile inanç ve sağlık turizminde gelişme potansiyeline sahip merkezleri barındırıyor. Hristiyanlar için kutsal sayılan Meryem Ana Evi ile İncil'de adı geçen yedi kiliseden birini barındıran Selçuk ilçesi, özellikle geçen yıl Papa'nın ziyaretiyle turist sayısını hızla artırdı. Meryem Ana Evi'ni yılda yaklaşık 350 bini yabancı 450 bin kişi ziyaret ediyor. İncil'de adı geçen bir kilisenin yer alması, inanç turizmi açısından Bergama'nın önemini artırıyor. Turist sayısını hızla artıran Bergama'nın yanı sıra Museviler için önemli ibadet merkezlerinin bulunduğu Tire ve İzmir Havra Sokağı'nın yatırım yapılması halinde inanç turizminde hızla gelişebileceği belirtiliyor.

Çeşme, kış aylarında da dolacak

Kitle turizminde Ege Bölgesi'nin en önemli merkezleri arasında yer alan Çeşme, geleceğini termal turizm üzerine kurmaya hazırlanıyor. Dünyada sadece iki bölgede rastlanan deniz içinden kaynayan kaplıcalara sahip Çeşme'de 70 otele termal su bağlantısı yapıldı. Henüz güzellik ve SPA hizmeti verilen merkezlerde ortak tedavi merkezi oluşturulması planlanıyor. Altınyunus Oteli'nin fizik tedavi ruhsatını almasıyla ilçedeki üç otel, termal turizm için turist ağırlamaya başladı. 5 yıl içinde Çeşme'deki otellerin kış aylarında da açık kalması planlanıyor. Norveç, Danimarka, İsveç ve Almanya'dan termal tedavi için Türkiye'ye gelen turistleri ağırlayan Balçova Termal Tesisleri ise yüzde 100 oranında doldu.

Bozdağ ve Spil Dağı

Son yıllarda ilginin giderek arttığı ekolojik turizm alanında da Bozdağ ve Spil Dağı ön plana çıkıyor. Bozdağ; yayla, doğa, spor ve kayak turizmi ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor. Aralık-mart aylarında kayak yapmanın mümkün olduğu bölgede İl Özel İdaresi'nce yaptırılan kayak tesisleri, kış aylarında büyük ilgi görüyor. Bölge, dağcılık ve yürüyüşün yanı sıra son dönemde antrenman sahalarının artmasıyla futbol kulüplerince kamp yeri olarak tercih ediliyor. Doğa turizminde öne çıkan Manisa'nın Spil Dağı ise milli parkıyla Ege Bölgesi'nin en çok ziyaret edilen alanları arasında yer alıyor. Dağcılık sporu için uygun olan dağda yürüyüş ve kamp yapılabilecek alanlar da bulunuyor.

Kültür turizminde Tire ve Birgi

Kültür turizminde de Tire ve Ödemiş'in Birgi beldesi etkinliğini artırıyor. Çarşısında halen keçeciler, urgancılar, saraçlar, kalaycılar, semerciler ve nalıncıların bulunduğu Tire, Türkiye'nin tek dantel ve örgü pazarının da yer aldığı Salı Pazarı'yla otantik alışveriş turizminde önemli yer tutuyor. Çoğu 15. yüzyıla ait dini yapılar ve camileri barındıran Tire'de beylikler dönemine kadar uzanan farklı dönemlerden 2 bin 400 civarında taş baskısı ve yazma eserin bulunduğu Necip Paşa Kütüphanesi, araştırmacı ve tarihe ilgisi bulunanların uğrak yeri. Ödemiş'in Birgi beldesi ise ağırlığı Aydınoğulları Beyliği dönemine ait korunmuş konak ve ibadethaneleriyle ön plana çıkıyor. Restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğü beldede pansiyonculuk teşvik edilerek turizm potansiyelinin artırılması hedefleniyor.

Denizli'de botanik turizmi

Botanik turizmine yönelik zenginliğiyle dikkati çeken Denizli'de dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan çok sayıda bitki türünün yetiştiği bildirildi. İlde tespit edilen 964 tür bitkiden 122'si sadece Türkiye'de yetişiyor. Denizli'de Honaz Dağı Milli Parkı, Kartal Gölü Karaçam Ormanı Tabiat Koruma Alanı, Akdağ ve Babadağ, botanik turizmine uygun alanlar olarak öne çıkıyor. Honaz Dağı, yaklaşık 150 yıldır zengin bitki çeşitleriyle dünya botanikçilerinin ilgisini çekiyor. Botanikçilerin ilgisini yoğunlaştıran en önemli etken ise dünyanın hiçbir yerinde yetişmeyen 43 bitki türünün sadece Honaz Dağı'nda yetişiyor olması. Ballıbaba, sığır kuyruğu ve safran, sadece Honaz Dağı'nda yetişiyor. Güvey otu ve çam çiçeği ise dünyada sadece Honaz Dağı ve Babadağ'da görülüyor. Yılda yaklaşık 3 milyon yabancı turistin ziyaret ettiği Muğla'da alternatif turizm çalışmalarına hız verildiği bildirildi. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla'nın bacalarıyla ünlü 4 bin 400 tarihi evini koruma altına alarak kent dokusunu geleceğe taşıdıklarını belirtti. Turizmin 12 aya yayılabilmesi için kültür turizmine ağırlık verdiklerine işaret eden Gürün, "Muğla'da turizmi deniz-güneş-kum üçgeninden kurtarmak istiyoruz. Muğla'ya yabancı turist de gelecek ancak öncelikle yerli turistleri bekliyoruz, hedef kitlemiz yerli turistler" diye konuştu.

Muğla'daki 108 koy, yat turizmine kazandırılacak

Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Muğla'nın, bin 124 kilometrelik kıyılarıyla İspanya'dan daha fazla kıyı uzunluğuna sahip olduğunu belirterek, "Amacımız her yıl turist sayısında artış sağlamak" dedi. Muğla ve ilçelerinde bulunan birbirinden güzel 108 koyu yat turizmine kazandırmayı hedeflediklerini ifade eden Yiğenoğlu, şöyle konuştu: "Bu koyların ve mavi yolculuk güzergahlarının doğal güzelliklerini kaybetmemesi için yoğun çaba harcıyoruz. Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği de yapıyoruz. Muğla'yı farklı kılan bu doğal güzellikleri, bölgede bulunan koyların doğal özelliklerini koruyarak yat turizmine kazandırmalıyız." Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Çaybükü (Gevenes) köyünde bulunan ve meşhur "Ormancı" türküsüne konu olan "Belen Kahvesi", yılda ortalama 40 bin turist ağırlıyor. 195 antik kentin bulunduğu Muğla ve yöresi, Batı Anadolu'nun tarih ve kültür merkezi olmasının yanı sıra bölgenin açık hava müzesi konumunda bulunuyor. Bodrum Su Altı ve Arkeoloji Müzesi, Marmaris Müzesi ve Bodrum Zeki Müren Müzesi de ziyaretçilerden ilgi görüyor. En çok ziyaret edilen ören yerleri arasında Sedir Adası, Köyceğiz-Kaunos ve Fethiye-Kayaköy ören yerleri bulunuyor.

Ayvalık'ta inanç turizmi

Balıkesir'in Ayvalık ilçeleri, inanç turizmi bakımından büyük potansiyele sahip bulunuyor. Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Alibey (Cunda) Adası'ndaki Taksiyarhis Kilisesi de Ayvalık'ta Hristiyanların yoğun ilgisini çeken mekanların başında geliyor.

HaberEkspres – 27.08.2007{nomultithumb}