‘Turizm alanında peşkeş çekmenin yasal dayanağı kalmadı’

İZMİR (Demokrat Radyo)- Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı, Turizmi Teşvik Kanunu ile doğal zenginliklerin turizm adı altında yabancı sermayeye peşkeş çekilmesinden vazgeçilmesini istedi.

EGEÇEP Dönem Sözcüsü Av. Arif Ali Cangı yaptığı yazılı açıklamada, Turizm Teşvik Kanunu ile kamu arazilerinin yabancı sermayeye açılmak istendiğini belirtti. Gelecek kuşakları ve doğayı hiçe sayan bu olumsuz gidişin durdurulması gerektiğine dikkat çeken Cangı, "On dört ay önce oluşturulan EGEÇEP tarafından bu kapsamda, bilgilendirme, bilinçlendirme ve kamuoyu oluşturma çalışmaları yapılmakta, hukuka aykırı olan işlemler hakkında davalar açılmaktadır" dedi.
Danıştay 6. Daire tarafından 'Kamu Arazisinin Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmeliğin' yürütmesinin durdurulduğunu hatırlatan Cangı, "Hukuksal dayanakları da kalmayan “turizm tahsisi” adı altındaki doğal ve kültürel değerlerimizin peşkeş çekilmesinden vazgeçilmeli, turizm tahsislerinin tamamı geri alınmalıdır" diye kaydetti.

Demokrat Radyo – 28.02.2007