Turgutlu’nun kabusu nikel madeni

Turgutlu’nun kabusu nikel madeni

İngiliz sermayeli Sardes (eski adı Bosphorus) şirketinin Turgutlu yakınlarındaki Çal Dağı’nda işletmek istediği nikel madenine karşı, yöre halkının tepkisi sürüyor. Turgutlu Toplumsal Dayanışma Merkezi önünde “Çal Dağı’nı kurtarma lokması” döken Turgutlulular, nikel madenini topraklarında çalıştırmamakta kararlı olduklarını dile getirdiler.

Dernek önünde gerçekleştirilen eylem öncesi ve sonrasında bölgenin geleneksel lokması, üzerinde “Kanser olmak istemiyoruz” yazılı kesekağıtlarıyla halka dağıtıldı. Basın açıklamasında konuşan Dernek Sözcüsü Ali İhsan Çapkın, nikel madeninin bölge için tam bir çevre felaketi olduğunu rakamlarla anlattı. Madene verilen geçici ruhsatın süresinin 5 Ekim 2007 yılında dolmasına rağmen madenin çalışmalarını sürdürdüğünü, yeni yığın liç alanlarının oluşturulduğunu aktaran Çapkın, şirketin mevcut liç yığınlarına sülfürik asit vermeye davam ettiğini dile getirdi. Geçici ruhsat hakkının kötü kullanıldığına vurgu yapan Çapkın, madenin derhal kapatılması ve yasal yaptırımların uygulanması gerektiğini dile getirdi. Çapkın, “Bu madene ruhsat verilirse unutulmasın ki bu halk, gaflet ve delalet içinde olanlara inat kazması, küreği ve yüreğiyle dün emperyalistlere verdiği dersi, bugün de verecektir” diye konuştu.

EGEÇEP Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı da madene verilen 18 ay süreli deneme izninin yasal olmadığının altını çizerek, Çal dağındaki faaliyetin her yönüyle hukuk dışı olduğunu söyledi. EGEÇEP’lilerle bir araya gelen Turgutlulular, madene karşı verilecek mücadele ile ilgili görüş alışverişinde bulundular. (Turgutlu/EVRENSEL)

Evrensel / 28.11.2007