Turgutlu halkı zehir şirketine karşı birleşti

Turgutlu halkı zehir şirketine karşı birleşti   
 
ÖZGUR GURLEYEN – AYŞEGÜL SAVAŞTA – MUSA ERTÜRK

Manisa Çal Dağı'nda nikel çıkarmak için deneme üretimi yapan Bosphorus Nikel Madencilik şirketi ismini Sardes Nikel olarak değiştirdi ancak tepkilerden kaçamadı. Bölge sakinleri, şirketin maden üretirken kullanacağı sülfürik asitin su kaynakları ve tarım alanlarına zarar vereceği teziyle şirketin aldığı ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporunu yargıya taşıyacak. Bu nedenle düzenlenen imza kampanyasının 3. gününde 5 bin rakamına ulaşıldı.

NİKEL İÇİN BİR ORMAN YOK EDİLİYOR
Turgutlu'nun 15 km. kuzeyindeki Çaldağı'ndan nikel çıkarmak için üç buçuk yıldır deneme çalışmaları yapan Bosphorus Nikel, adını geçtiğimiz günlerde Sardes Nikel Madencilik olarak değiştirmişti. 6 milyar dolarlık nikel rezervi bulunduğu iddia edilen bölge için ilk etapta 350 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedefleyen İngiliz kökenli şirket, bu faaliyetleri esnasında ise 200 bin ağaç kesmeyi planlıyor.

Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi ise şirketin faliyetlerinin çevreye zarar vereceğine vurgu yapıyor. Bölge halkı, Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi çatısı altında örgütlenerek madenin çevreye getireceği zararlardan kamuoyunu haberdar etmeye amaçladıklarını söyledi. İmza kampanyasında 5 bin imzaya ulaştıklarını söyleyen dernek üyeleri, madenin Gediz ırmağının 5 km. kuzeyindeki Çaldağı'nda olduğunu ve bu madenin Türkiye'deki en zengin nikel ve kobalt madeni olduğunu ifade etti.

1 KOYUP 25 ALACAKLAR
Sülfürik asitle yapılacak maden işleme çalışmalarının çevrede kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıkları ve ölümleri beraberinde getireceğini belirten dernek yöneticileri, susuzluğun gündemde olduğu bir dönemde madenin yılda ortalama 4.2 milyon ton su kullanarak yöredeki yeraltı sularını da bitireceğini, tekrar geri dönüşümle de yeraltı sularını kirleteceğini vurguladılar.

Suların Gediz nehri yoluyla İzmir Körfe-zi'ne ulaşacağını ve bunun da çevreye zarar vereceğini ifade eden dernek yöneticileri, 15 yıl süreyle çalışmalarını sürdürecek olan maden şirketinin 1.2 milyar dolar harcayacağını, en az 25 milyar dolar da para kazanacağını söylediler. Dernek yönetimi ayrıca 60 km'lik bir alanda insanları, hayvanları ve tarımı zehirleyecek çalışmaların Turgutlu'yu yaşanmaz bir yer haline getireceğini belirtti.

GİZLİ İŞLER YAPIYORLAR
Turgutlu'da önceki yıllarda belediye başkanlığı yapan Arif Pektaş ise, firmanın isim değiştirmesinin nedeninin yabancı şirket imajını kırmak istemesi olduğunu belirtti. Pektaş, "Firma yeni stratejiler belirleyip bir takım gizli işlere devam ediyor. İsim değiştirmelerinin diğer nedeni ise 17 Eylül'de eski şirketin deneme üretimi süresinin dolması. Yeni şirket kurarak bu engeli aşmak istiyorlar. Yabancı yatırıma karşı değiliz. Ancak nikel çıkarırken kullanılacak kimyasallar ve sülfürik asit fabrikası, tarıma zarar verecek. Şimdiden domatesleri kuruyan mağdur çiftçilerimiz var. Yakında şirketin aldığı ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporunu yargıya taşıyıp, iptal ettirmek istiyoruz" dedi.

İşletmede Turgutlu İlçesinde yaşayan 600 kişiye istihdam sağlayacağını vaat eden şirketin Genel Müdürü Kemal Yıldırım ise, "Kullandığımız teknoloji çevre dostu olduğunu ispatladı" diyerek, projenin etki alanında 200 bin civarında ağaç keseceklerini ve daha fazlasını bölgeye dikmeyi taahhüt ettiklerini belirtti.

İşte European Nickel
EUROPEAN Nickel ülkemizde nikel madeni aramalarını başlatan ilk şirket olarak biliniyor. 2001'de faaliyet alanına Türkiye'yi de katan ve Mart 2002'de Manisa Turgudu'daki Çaldağı bölgesinde nikel maden yataklarının işletme haklarını ele geçiren European Nickel, Türkiye'de yüzde 100 hissesine sahip olduğu Bosphorus Nikel Madencilik adıyla faaliyette. 18 Temmuz 2002'de İstanbul'da kurulan, daha sonra tesislerini kurma aşamasındayken tepkilerden dolayı isim değişikliğine giden Bosphorus Nikel, artık Sardes Nikel Madencilik olarak çalışmalarını sürdürüyor ve şirket merkezini İzmir'e taşımış durumda.

Maden neleri götürüyor?
» Yalnızca Çal Dağında yetişen 20 biüd türü yok olacak.
» 287 bin adet ağaçtan oluşan koca bir ormanlık alan kesilecek.
» Dünya piyasalarındaki değeri 25 milyar dolar olan nikel ve kobalt maden yataklarımız uluslar arası tekellerin kasalarına kâr olacak girecek.
» Manisa bölgesinde uzun yıllar tarımsal yaşamın zenginliği ve verimliliği yok edilmiş olacak.
» İnsan ve diğer canlıların sağlığı tehlikeye girecek.
» Madende kullanılacak 4,2 milyon ton su tüketilmiş olacak.
» Kullanılan suyun toprağa geri dönüşümü sonrasında yer altı su yataklarımız zehirlenecek.
 

07.09.2007 / Birgün