Tunçağ, Romanları dinledi

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Çağdaş Romanlar Derneği yönetimi ve Gürçeşme sakinleriyle bir araya geldi. Çağdaş Romanlar Derneği Başkanı Cemal Bekle'nin daveti üzerine Gürçeşme semtini ziyaret eden Tunçağ, semte gelişinde davul zurnayla karşılandı.
Semtte yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dinleyen ve fikir alışverişinde bulunan Tunçağ, Roman vatandaşların yaşadığı sorunların çözümü için öncelikle birlik olunması çağrısında bulundu.
Tunçağ, çeşitli isimlerdeki Roman derneklerinin birleşmelerinin, taleplerin dile getirilmesi ve takibi açısından daha yararlı olacağını ifade ederek, "Başarılı olmak için diğer derneklerin de birleştirilmesi gerekiyor. Birlik olun, birlik olalım, beraberlik içinde talepler ileri sürülürse daha iyi takip edilir, daha kısa sürede sonuca varılır. Aksi takdirde sorunlara tek tek çözüm bulunamaz" dedi.
Çağdaş Romanlar Derneği Başkanı Cemal Bekle ise, Romanların bir kimlik arayışı içinde bulunmadığını, en önemli sorunlarının toplumsal bütünleşme ve paylaşma olduğunu söyledi.
Tek dernek çatısı altında toplanmanın kendilerini ifade etmenin en doğru yol olduğuna olan inancını dile getiren Bekle, şunları kaydetti:
"Ülkemiz sınırları içinde önemli bir yere sahip olan Romanların daha iyi tanıtılması ve anlatılması gerekiyor. Roman halkı olarak, toplum içinde daha aktif yere sahip olmayı istiyoruz. Devlet özellikle ilköğretim çağındaki Roman çocuklara sahip çıkmalı. Konak Belediyesi ve Başkan Tunçağ her zaman her yerde taleplerimizi dinliyor ve çözüm yolu bulmaya çalışıyor, çalışmalarımızı destekliyor."

Haber Ekpsres 12.04.2007 {nomultithumb}