Tunçağ, eleştirileri el ilanıyla yanıtladı

 

Yeşilyurt’ta Adnan Kahveci Parkı’nın hemen arkasında başlayan inşaat nedeniyle vatandaşlardan gelen tepkilere, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ el ilanı dağıtarak yanıtladı. El ilanında, söz konusu alanın 24 yıldır imara açık olduğu, alanın tamamının özel şahıs mülkiyetinde bulunduğu ve yüzde 80’lik bir bölümün vatandaş tarafından kamuya terk edildiği belirtiliyor.
İmar uygulaması yapılıncaya kadar tamamı şahıs mülkiyetinde olan alanın toplam 7400 metrekare olduğu belirtilen ilanda şu bilgilere yer veriliyor:
 “1983 yılında yapılan planlarda, yüksekliği 5,00 metre olacak şekilde yapılaşma izni bulunan alanda 1987 yılında yapılan plan değişikliğinde yükseklik 6,50 metreye çıkarılmıştır. Söz konusu yer imara açılmış yeni bir yer olmayıp 24 yıldır imara açıktır. 1998 yılında parsel sahibi, Büyükşehir Belediyesinin uygulama güçlüğü olan parsellere çözüm üretmek amacıyla oluşturduğu “Y koşulu” kapsamında plan değişikliği istemiştir.
Plan değişikliği, Sayın Ahmet Sarışın’ın Belediye Başkanlığı döneminde Konak Belediye Meclisince 12 Şubat 1999 tarihinde uygun bulunmuş. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura tarafından da 14 Nisan 1999 tarihinde onaylanmıştır.”
Kazanımlaş haklardan geriye dönüşün mümkün olduğu vurgulanan Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ imzalı el ilanında şöyle denildi:
 “Başkanlığım döneminde kamuya terk işlemleri yapılmadan düzenlenmiş bulunan alanın, 2006 yılında yaptığımız uygulama ile yaklaşık 6000 metrekaresinin yani yüzde 80’ının kamuya terk işlemi gerçekleştirildi. Böylece, Belediyemizin “kamulaştırmasız el atma” davası ile uğrayabileceği trilyonlarca liralık maddi zararın ve mülkiyet hakkı yönüyle çıkabilecek hukuki bir sorunun önüne geçildi.”
Kamu eline geçmiş bulunuyor
1400 metrekarelik inşaat alanına karşılık 6000 metrekarelik yeşil alan, otopark ve yolların kamunun eline geçirildiği anlatılan bildiride ayrıntılar da anlatılıyor:
“Söz konusu uygulama sonucu haritada turuncu ile gösterdiğimiz tabanda yaklaşık 1400 metrekare inşaat alanına karşılık toplamı yaklaşık 6000 metrekarelik yeşil renkte gösterilen park alanı ile sarı renkle gösterilen otopark ve yollar kamu eline geçmiş bulunuyor. Basında yer alan haberlere ve siz semt sakinlerinin tepkilerine konu olan inşaatın yapımına de bizden iki dönem önce yapılan söz konusu plan değişikliğine uygun ruhsat verilmiştir. Buna göre bodrumda  iki kat otopark ve üst yol düzeyinden 24.80 metre olacak şekilde 8 kat inşaat yapılacaktır.”
Elde edilen haklardan geri dönüş mümkün değil
Elde edilen haklardan geri dönüşün mümkün olmadığı da hatırlatılan bildiride Başkan Tunçağ bir de müjde veriyor:
“Başkanlığımız,parkı da içeren bir alanın düzenlenmesinde hemşerilerimizin yararının korunması için büyük bir çaba gösterdi. Geçmiş dönemlerde elde  edilmiş haklardan bir dönüşün mümkün olmadığının anlayışla karşılanacağından eminiz. Ayrıca bu bölgeye çok  yakın Ant Caddesi üzerindeki iki dönümden büyük bir alanda Belediyemizce düzenlenen bir parkın yakında hizmete gireceğini bildirmekten de mutluluk duyuyoruz. “
Yenigün – 20.03.2007