Tütün deposundan polis zoruyla çıkarılacaklar

Konak Kaymakamlığı'na yazı gönderen kurum yöneticileri, sanatçıların bir bölümünü kullandıkları binayı 15 gün içinde terk etmelerini istedi

İLKER ÇOBAN(HABER MERKEZİ)

İzmir İl Özel İdaresi, sahibi olduğu ve hizmet binası yapacağı Konak'taki eski Tekel Tütün Deposu'nun bir bölümünü kullanan bale sanatçılarının mekandan 15 gün içinde polis zoruyla çıkarılması için Konak Kaymakamlığı'na yazı gönderdi. Binayı, 2011'in Mayıs ayından önce boşaltamayacaklarını açıklayan İzmir Devlet Opera ve Bale (İZDOB) Müdürü Aytül Büyüksaraç, yazı üzerine şoke olduklarını belirterek, "Binada kalmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz" dedi. İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, "Konunun polis marifetiyle çıkarma boyutuna gitmeyeceğini düşünüyorum. İnsan haklarına saygılı bir şehiriz. Konuyu inceleyeceğim, çözüm bulacağımıza inanıyorum" diye konuştu. Kıraç, tütün deposunun hizmet binasına dönüştürme inşaatını yılbaşı itibariyle başlatacaklarını belirtti.

SEZON BEKLENMEDİ

Bir süre önce Yeni Asır'a açıklama yapan Büyüksaraç, bale sanatçıları için DEÜ'nün Alsancak Stadı'nın yanındaki eski Güzel Sanatlar Fakültesi binasının tahsis edileceğini, ancak 10 yıldır kullandıkları tütün deposunu sezon sonu olan 2011 Mayıs ayından önce boşaltamayacaklarını belirtmişti. Ancak hizmet binası projesini bir an önce gerçekleştirmek isteyen ve bale sanatçılarına tütün deposunu boşaltmaları için Eylül sonuna kadar süre veren İl Özel İdaresi beklenmeyen bir karar aldı. İl Özel İdaresi, Konak Kaymakamlığı'na tütün deposunun 2 bin 886 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 75'inci maddesi gereği 15 gün içinde polis marifetiyle boşaltılmasını isteyen bir yazı gönderdi. Yazı, Konak Kaymakamlığı tarafından Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne havale edildi.
Yazının geldiği sırada izinli olduğunu, yerine Buca Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu'nun vekalet ettiğini belirten Konak Kaymakamı Ahmet Önal, "İl Özel İdaresi tütün deposunu geçmiş yıllarda İZDOB'a bedelsiz olarak tahsis etmiş. İl Genel Meclisi ise 7 Ağustos 2008'de bu tahsisi iptal etmiş. Binanın da terk edilmesini istemiş. Ancak bir türlü bina boşaltılmamış. Son olarak Eylül ayı sonuna kadar verilen süre de dolmuş. Şimdi binayı 15 gün içinde boşaltmamız isteniyor. Bu konuyla ilgili olarak İZDOB Müdürü Aytül Büyüksaraç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz ve gerekirse Vali Cahit Kıraç ile görüşerek nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz" diye konuştu. Tütün deposunun hizmet binasına dönüşmesi için gereken yaklaşık 10 milyon lira, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın yönetiminde olan eski eserler fonundan sağlanacak. Restorasyonun 1-1.5 yıl sürmesi bekleniyor.

Büyüksaraç: Biz işgalci değiliz
İZDOB Müdürü Aytül Büyüksaraç, polis marifetiyle çıkarılmaları yönündeki yazı nedeniyle çok büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi. Yazının prosedür gereği yazıldığına inandığını belirten Büyüksaraç, "Ancak Sayın valimizin duyarlı ve bizden yana olduğunu düşünüyorum. İşgalci değiliz. Sezon ortası olması nedeniyle gideceğimiz yer bulunmuyor. Şu anda binayı boşaltmamız mümkün değil. DEÜ'nün Alsancak'taki eski Güzel Sanatlar Fakültesi binasının tahsisi için protokol imzalama aşamasındayız. Fakat binanın güçlendirilmesi ve yenilenmesi gerekiyor. Ayrıca 2.5-3 milyon liralık da kaynak harcanacak. Tüm bunların 2011 Mayıs'ın da tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Binayı da ancak o zaman boşaltabiliriz" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 26.10.2010 {nomultithumb}