Türkiye’ye Köprü Projesi ile 1000 kişi eğitilecek

Ticaret Odası, AB konusundaki bilgi eksikliğini gidermek için kolları sıvadı. 10 ay sürecek eğitim projesi başlattı. İTO, sivil toplum, üniversite ve KOBİ temsilcileri katılacak. Hukuki mevzuatı öğrenecek

İZMİR Milliyet – 25.01.2007{nomultithumb}

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, AB tarafından desteklenen, "Türkiye'ye Köprü" projesi ile İTO, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve KOBİ'leri bilgilendireklerini söyledi. Demirtaş, "AB konusunda en büyük sıkıntı karşılıklı bilgi eksikliği. Bu proje, bu açıdan önemli bir adım olacak" diye konuştu.
"AB Bilgi Köprüleri Programı" kapsamında hazırlanan yaklaşık 92 bin Euro'luk bütçeye sahip projesi için AB Komisyonu'ndan 82 bin 860 Euro'nun hibe olarak alınacağını belirten Ekrem Demirtaş, kalan bölümün ise İTO tarafından karşılanacağını kaydetti. Proje ortağının Avusturya merkezli Sosyal Bilimler Karşılaştırmalı Araştırma Enstitüsü olduğunu ifade eden Demirtaş, "Projemiz 10 ay sürecek. Ocakta başlayıp, ekimde sonra erecek" diye konuştu.
Ekrem Demirtaş, proje çerçevesinde AB müktesebatı (hukuki mevzuat) hakkında 5 seminer gerçekleştirileceğini bildirdi. Demirtaş, "Her birine 200 kişinin katılmasını planlıyoruz. Her etkinlik öncesinde İTO'nun AB Masası uzmanları dönüşümlü olarak Avusturya'daki ortağımızı ziyaret edip, konuyla ilgili 3 günlük eğitim alacak. Seminerlerin ardından daha küçük gruplara yönelik atölye çalışması düzenlenecek. Her seminer konusuyla ilgili kitapçıklar basılıp, dağıtılacak" dedi.
2007'de "Gençlik" ve "Compote" adlı iki proje daha yürüteceğini sözlerine ekleyen Demirtaş, şöyle devam etti: "AB yolunda en büyük gereksinimimiz bilgi. Bugün AB yolunda çeşitli engeller, zorluklar olabilir. Ama bunları aşmak için bize bilgi gerekiyor. Düzenleyeceğimiz toplantılar özellikle bu bilgilendirme eksikliğini ortadan kaldıracak."