Travertenlere ayakkabıyla girilmesi tepki uyandırdı

Koruma Kurulu üyeleri ile Vali Canpolat'ın incelemeleri sırasında yasağı çiğnemelerinin yankısı sürüyor.

Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Necati Uyar ile 5 kişilik kurul üyeleri ekibinin, Denizli Valisi Hasan Canpolat, Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Boz ve beraberindeki heyetle birlikte travertenlere ayakkabı ile girmesi Denizli'de tepkiye neden oldu.

Denizli Mimarlar Odası eski Başkanı Arif Balkanay, yetkileri elinde bulunduranların da kurallara uyması gerektiğini belirterek, "Bu bir demokrasi kültürü işidir. Bu konuda özellikle bizim oda başkanımızın ve mimar arkadaşlarımızın örnek olup, kurulu ve bürokratları uyarması 'Paçalarımızı sıvayalım, bu bölgeye ayakkabı ile girmemeliyiz' demeliydiler. Çevreye duyarlılığın en kısa sürelisi de, uzun sürelisi de aynıdır. 1994 yılında Oda olarak hazırladığımız alt uygulama projelerine bir bakılırsa, insanla traverten teması konusunda da neler yapılabileceğini görürler" dedi.

Çorapları deliktir
Denizli Çevre Meclisi Başkanı Lerzan Süzük ise, Koruma Kurulu Üyeleri ile birlikte Denizlili bürokratlar ve meslek odası temsilcilerinin travertenlere ayakkabı ile girmesini doğru bulmadığını belirterek, "Aslında yorum yapmaya gerek yok. Her şey ortada. Fotoğraflar da açık. Bizi tek kişilik meclis diye eleştirenler duyarlılığın tek kişilik veya çok kişilik olmadığını anlamalı. Onlar benim arkadaşlarım. Belki de çorapları delik diye ayakkabılarını çıkarmamışlardır" dedi.

Canpolat: İnceleme yapmak için gittik
Denizli Valisi Hasan Canpolat, Pamukkale ile ilgili çalışmaların başında, travertenlerin insan temasına açılması ve bazı yeni terasların oluşturulması geldiğini belirtti. Canpolat, "Ziyaretçiler Pamukkale'yi travertene çıkarak, yürüyerek yaşamalı. Tabii ki zarar vermeden. Bu yüzden yeni terasların açılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca, bölgede düşündüğümüz diğer konularla ilgili görüşmek için de Pamukkale'de incelemeler yaptık, kısa bir süre travertenler üzerinde kaldık" dedi.

NELER SÖYLEDİLER?
Marım: Doğaya saygısızlık
Denizli Belediyesi eski başkanlarından Ali Marım yapılanın doğaya ve çevreye saygısızlık olduğunu söyledi. Ali Marım, "Geçmiş dönem valilileri döneminde koruma kurulları ile birlikte alınan travertenler üzerindeki gezinti yasağının ihlali, çevreye ve doğaya saygısızlıktır. Travertenler oluşumu çok zaman alan bir doğal harikadır. Bir yerde de 'bir defayla bir şey olmaz' anlayışının sergilenmesidir. Yanlış yapılmıştır" dedi.

Pilevne: İyi yönetilmiyor
Denizli Orman ve Çevre Vakfı Koordinatörü Tarık Pilevne ise, bu tür olayların Pamukkale'nin organize ve iyi bir şekilde yönetilememesinden kaynaklandığını söyledi. Pilevne, "Travertenler üzerinde ayakkabı ile dolaşmak kesinlikle yanlış. Sadece bu heyet için değil herkes için böyle… Trevertenler aşınıyor ve kırılıyor. Bu tür olaylar ve haberler de buradaki eksikliklerden kaynaklanıyor. Trevertenle insanların teması çok önemli. Ancak bunun organize ve sistemli olması gerekiyor. Pamukkale travertenlerinin her yeri ayakkabısız olan tüm ziyaretçilere açılmalı. Ancak ayakkabı kim giyerse giysin hiç olmamalı" dedi.

Her durumda çıplak ayakla girilmeli
Ayakkabı ile dolaşmanın 15 Mayıs 1997 yılından bu yana yasak olduğu Pamukkale travertenlerinde "insanla temas sahalarının" genişletilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu'ndan izin istendiği bildirildi. Belli bölümlerinde çıplak ayakla dolaşmanın serbest olduğu Pamukkale traverten alanında, bu alan dışındaki yerlerde de ayakkabılı ve ayakkabısız dolaşmak yasak. Yeni insanla temas sahaları açılması halinde de bu bölümlerde ziyaretçiler yine ayakkabılarını çıkaracak ve sıcak çökelti göletleri ile bu şekilde temasta bulunabilecek.

Yeni Asır – 19.02.2007