Trafik düğümünü çözmede ilk adım

Trafik düğümünü çözmede ilk adım

İzmir’e Çanakkale yönünden giriş trafiği, Anadolu Caddesi’ne inşa edilecek 5 karayolu altgeçidiyle rahatlatılacak. Yer teslimi yapılan Harmandalı ve Çiğli Hava Üssü kavşaklarında çalışmalar başladı

İZMİR Milliyet

Büyükşehir Belediyesi, İzmir’e Çanakkale yönünden kara ulaşımını rahatlatmak ve kesintisiz trafik akışını sağlamak amacıyla Anadolu Caddesi’nin 5 ayrı noktasında karayolu altgeçitleri inşa ettirecek. Belediye’den yapılan açıklamada, Harmandalı ve Çiğli Hava Üssü kavşakları için yer tesliminin yapıldığı bildirildi.
Büyük Çiğli’de; Çiğli Deresi’nin ve Egekent Kavşağı’nın altına yapılacak geçitler için kamulaştırılan binaların yıkıldığı da kaydedildi. Buralarda da inşaatların en kısa sürede başlayacağı duyuruldu.
Evka-5’teki ‘yonca’ kavşağın uygulama projelerinin de hazır olduğu, kamulaştırma çalışmalarının ardından kavşak ihalesinin gerçekleştirileceği kaydedildi.

SIKINTI, ÜÇ AŞAMADA AŞILACAK

  • Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Caddesi’ndeki çalışmaları kapsamında öncelikle Hava Üssü Caddesi’nde 620 metre, Anadolu Caddesi Harmandalı Kavşağı’nın bulunduğu bölgede de 900 metre uzunluğunda iki karayolu altgeçidi inşa edecek.
  • Çiğli Deresi ve Egekent Kavşağı’nın altından geçecek 1 kilometrelik karayolu altgeçidi ile kesintisiz ulaşım sağlanacak. Geçit üzerinde 2 kavşak oluşturulacak. Egekent’e ve Köyiçi Caddesi’ne girişler, bu kavşaklardan yapılacak. ‘Eski Havaalanı Caddesi’ olarak bilinen Tuzla Caddesi’ndeki demiryolunun altına da karayolu altgeçidi yapılarak, Büyük Çiğli ile kesintisiz ulaşım sağlanacak.
  • Evka-5 girişine ‘yonca kavşak’ yapılacak.

    Milliyet Ege / 18.12.2007 {nomultithumb}