TÜP GEÇİT hayırlı olsun

Üçkuyular ile Karşıyaka tüp geçitle birbirine bağlanacak

Ulaştırma Bakanı Yıldırım dev projenin müjdesini verdi
 
İzmir’e bir dizi açılış ve temel atma töreni için gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Üçkuyular’dan Karşıyaka’ya denizden geçiş için tüp geçit projesinin müjdesini verdi.
Bakan Yıldırım, İzmir’e yapılan yatırımlar çerçevesinde çevre yolu ağının büyük ölçüde tamamlandığını, geriye kalan 5-6 kilometrelik kısmın da yıl sonuna kadar büyük oranda bitirileceğini belirterek, İzmir’i kuşatan çevre yolunun eksik bir halkası bulunduğunu dile getirdi. Yıldırım, "Bu eksik parça için bir müjde vermek istiyorum. Üçkuyular’dan Karşıyaka’ya deniz geçişi için bir tüp geçit projesi çalışması yapıyoruz. Bu İzmir’in geleceğini kurtaran bir projedir. İzmir’e hayırlı uğurlu olsun" dedi… 
Paranın lafı mı olur
Bakan Yıldırım, projenin şu an etüt aşamasında olduğunu, ama en geç gelecek yıl ortasında çalışmaya başlayacaklarını bildirdi. Maliyetinin yüksekliğinin endişe yaratıp yaratmayacağı yönündeki bir soruya ’’İzmir için harcanacak paranın lafı mı olur?’’ diye karşılık veren Yıldırım, projenin yap-işlet ya da yap-işlet-devret modeliyle planlandığını bildirdi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım ayrıca, İzmir’deki bakanlığının yatırımları konusunda Ankara-İzmir arasında geliş gidiş çift hatlı, hızlı tren projesi için ön hazırlıklara başladığını, bunu gelecekte maddi imkan bulunduğunda zaman kaybetmemek adına yaptıklarını belirtti.
EXPO için yanınızdayız
Bakan Yıldırım Valilik ziyaretinde, İzmir’e Hükümet olarak önem verdiklerini ve Bakanlık olarak bu çerçevede önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. İzmir için en önemli proje konumundaki EXPO 2015’i de bu çerçevede değerlendirdiklerini ve gereken önemin verildiğini belirten Yıldırım, tıpkı daha önce UNIVERSIADE’de olduğu gibi yapılacak iş birliğiyle EXPO 2015’in de İzmir’e kazandırılacağını söyledi.
PTT Bank’ın şubelerini açtı
Bakan Yıldırım, Bornova ve Çamdibi PTT Bank şubelerinin açılışlarını da yapan
Valilik ziyaretinin ardından hafta sonu geçirdiği kazada damadı vefat eden AK Parti İzmir milletvekili İsmail Katmerci’ye, Balçova’daki evinde taziye ziyaretinde bulundu.
Kemalpaşa OSB dünyaya açılıyor
İzmir Kemalpaşa ile Manisa Turgutlu arasını raylı sistemle bağlayacak 27 kilometrelik demir yolu hattının temelini atmak için Kemalpaşa’ya geçen Bakan Yıldırım, hattın tamamlanmasıyla Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen 3,5 milyon ton mamul ile ham maddenin buradan demir yolu hattıyla Türkiye’nin dört bir yanına sevk edilme imkanının doğacağını belirtti. Bunun rekabet gücü açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Yıldırım, bu nedenle bakanlık olarak sanayiye ulaşım ve haberleşme konusunda önemli destekler sağlayacak projelere imza attıklarını dile getirdi.
Demir yolu ulaşımının önemine işaret eden Yıldırım, şunları söyledi: ’’Ülkemizde yıllardan beri ihmale uğrayan demir yollarının, hükümetimiz döneminde tekrar ayağa kaldırılmasıyla geçen 4 yıl içinde demir yolları için 6 milyar YTL yatırım yaptık. Bu rakam son 40 yılda demir yollarına yapılan yatırımdan daha fazladır. İşte demiryollarına önem vermek bu.’’
DLH Genel Müdürü Ahmet Aslan da Kemalpaşa-Turgutlu demir yolu hattının Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 270 firmanın taşımacılık faaliyeti açısından önem taşıdığını belirtti. Hattın 52 milyon YTL’ye mal olacağını ifade eden Aslan, genel müdürlük olarak dünya çapında önemli projeleri hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

12.04.2007 Yenigün{nomultithumb}