Torbalı müjdesi

 

Metro, Torbalı’ya uzanacak
TCDD, Menderes-Torbalı arasındaki demiryolunu metro standartlarında yükseltecek
<Fatih YAPAR – Gazete Yenigün 11.07.2007{nomultithumb}>
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Aliağa-Menderes Raylı Sistem’in Menderes’ten Torbalı’ya uzatılması isteği gerçekleşiyor.Ulaştırma Bakanlığı talimatı ile harekete geçen TCDD fizibilite çalışmalarına başladı.TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın talimatı ile “EGERAY” adı altında yürütülecek çalışmalara, Marmara Bölgesi’nde faaliyette olan ve yolcu ve yük taşımacılığı yapılan MARMARAY’ın örnek alındı…
 
“Çok acil” kaydıyla
Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa kurulan şirket İZBAN tarafından işletilecek olan hattı yetersiz bulan TCDD kendi olanakları ile hattı Torbalı’ya kadar uzatmaya karar verdi. Genel Müdür Vekili İsa Apaydın imzalı gelen talimatla harekete geçen 3. Bölge Müdürlüğü demiryolu fizibilite etüt işleri için çalışmalara başladı. Projeyle, toplam 80 kilometre olan Aliağa-Menderes hattından sonra Torbalı yönüne doğru Menderes’ten itibaren 27 kilometrelik bölüm metro standartlarında düzenlenecek. Çalışmanın yazışmalarında ‘Çok acil’ uyarısı ibaresi yer alıyor. Önümüzdeki günlerde proje ihalesinin de yapılacağı çalışma Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım tarafından da özenle takip ediliyor.
50 milyon YTL
Fizibilite çalışmaları için 300 bin YTL ödenek ayrılan çalışmada hatlar çift yönlü olurken, sinyalizasyon ve donanımları son teknoloji olacak. TCDD tarafından raylar da döşendikten sonra sanayi bölgelerinden geçen noktalarda istasyonlar belirlenecek. Büyükşehir belediyesinin üst yapıyı yapmaya yanaştığı çalışmada İzmir Ticaret Odası Tekeli Beldesi’nde bulunan istasyonu yapacak. Güvenliğin ön planda olmasının istendiği yeni raylı sistem devlete tüm çalışmaları ile 50 milyon YTL’ ye mal olacak.
Manisa modeli
Tekeli, Pancar beldelerinden geçerek Menderes’ten Torbalı’ya gidecek olan 27 kilometrelik çift yönlü hat ile yüklerin de taşınması planlanıyor. Bu hat ile tarım alanlarının yoğun olduğu Küçük Menderes Havzasında bulunan ürünler limana taşınacak. Manisa Organize Sanayi Bölgesi ve Barsan Lojistik tarafından Manisa’da yapılan, sanayinin içinden demiryolunun geçtiği (MOSBAR Projesi) örnek alındı. Demiryolu çalışmaları noktalandıktan sonra Manisa’daki model İzmir’e uyarlanmış olacak.
Genel müdür izleyecek
Çalışmalara hemen başlayacaklarını belirten TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, “Trafo merkezleri kurulurken kapasite zaten artırılmıştı. 80 kilometrelik mevcut hattın elektrik kapasitesi Menderes’ten Torbalı’ya, Aliağa’dan ise Manisa’ya kadar yeterlidir. Her hafta yaptığımız bölge müdürleri toplantısına İzmir Raylı sistemini anlatan sunum hazırlıyoruz. Telekonferans yöntemiyle yaptığımız bu toplantıda Genel Müdürümüz Sülayman Karaman’a yaptıklarımız hakkında bilgi vereceğiz” diye konuştu.