Torbalı kavşağında ışıklandırma yapılıyor

Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, Yeni Asır'ın 9 kez haber yaptığı tehlikeli bölgede düzenleme başlattı

ABDULVAHAP OLGUN (Yeni Asır 30.10.2007{nomultithumb})

Yeni Asır'ın ölümlü kazalar meydana gelmeden ışıklandırma sistemi yapılması için 9 kez haber yaptığı, Karayolları 2. Bölge MÜdürü Erol Altun'un da "Büyükşehir onaylı haritalar gelsin, buraya 32 noktalı döner kavşağı bir haftada yaparız" dediği Torbalı-Bayındır Kavşağı'nda 4'lü kavşak düzenlemesi çalışmaları başladı.
Torbalı Belediyesi'nın kavşakla ilgili 1/1000'lik ve 1/5000'lik imar planı değişikliklerini Şehir Plancısı Ebru Arıcı'dan teslim aldıktan sonra kavşağa ekip gönderen Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, bir yandan gerekli ölçümleri yaptırırken, bir yandan da TEDAŞ ve Torbalı Belediyesi ile koordinasyon sağlayarak, kavşaktaki iki elektrik direğinin kaldırılması ve 3 çam ağacının başka yere nakli konusunda iki kurumdan söz aldı. Karayolları ekipleri bu hafta boyunca kavşakta ölçüm çalışmalarını sürdürecek. TEDAŞ'ın elektrik direklerini, belediyenin de ağaçları kaldırmasından sonra önümüzdeki pazartesi gününden itibaren ışıklandırma sistemi kurma çalışmalarına başlanacak. Beton bloklarla kapatılan yol da çalışmalarının sonuna doğru ulaşıma açılacak.

Proje hazırlandı
İmar planı değişikliklerini ve planın Büyükşehir'deki onay sürecini beklemeden proje hazırlama çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Karayoları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, "Biz daha sürecin tamamlanmasını beklemeden kavşak için projeyi hazırlamıştık. Arkadaşlarımız keşif yaptı. Bu süre zarfında Torbalı Belediyesi ile TEDAŞ'ın bölgede yaptığı çalışmalar var. Bu çalışmalar hafta sonunda bitirilip koridor bize teslim edilecek. Sinyalizasyon yapılacak alan bize teslim edildikten sonra önümüzdeki pazartesi günü çalışmalara başlayıp 10 günde Torbalı-Bayındır kavşağını bitireceğiz" dedi.

Neler yazıldı?
Torbalı halkının, yerel yönetimin, şoförler odasının, araç sürücülerinin ve işyeri sahiplerinin Torbalı-Bayındır yol ayrımına döner kavşak ve ışıklı uyarı sistemi yapılması ile ilgili Yeni Asır'ın 9 haberi, tartışmalı bölgede çözüm üretilmesi için adım adım ilerleme kaydediliyor. "Kimseler ölmeden bu kavşağı yapın Erol Bey", "Teknik ekip gönderdim. Kavşağı 2008 programına alacağız", "Yapma Erol Bey, böyle çözüm mü olur", "Üç bin araç geçerse yaparız", "Gel birlikte çözelim" "Bugün buluşuyorlar" "Önce buluşturduk, sonra anlaştırdık", "Karayolları'nın yaptığı bariyerde kaza oldu" "Kocaooğlu sözünü tuttu" haberlerinden sonra Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü Bayındır Kavşağı'nda 32 noktalı ışıklandırma ve kavşak yapmak için çalışmalara başladı.

Bugünlere nasıl gelindi
Torbalı Mahallesi'ni Bayındır Yolu'na bağlayan kavşak, daha önce kontrolsüz bir kavşaktı. 8 Temmuz'da Bayındır Yolu'nun trafiğe açılması, kavşaktaki kaza riskini artırdı. Yeni Asır'ın olaya dikkat çekmesi ile birlikte Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, söz konusu alanda inceleme yapıp imar planlarında işlediği için yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar Torbalı Mahallesi girişini beton bloklarla kapattı. Daha sonra sorunun çözümü için Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'la Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun Yeni Asır Gazetesi'nin daveti ile bir araya gelip kavşakta incelemelerde bulundu. Varılan mutabakatın ardından Torbalı Belediye Meclisi, karayollarınca bariyerle kapatılan kavşakta gerekli düzenlemelerin yapılıp, kavşak ve yolun trafiğe açılması için imar plan değişikliği kararı aldı.