Torbalı kavşağı meclis gündeminde

Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alınan yolla ilgili öneri görüşülmek üzere komusyona gönderildi

Yeni Asır – 11.09.2007{nomultithumb}

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Yeni Asır'ın kamuoyunun gündemine taşıdığı İzmir-Aydın Karayolu üzerindeki Torbalı-Bayındır Kavşağı gündeme alındı.
Başkanlıktan gelen önergeler bölümünde daha önce Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'un, meclisinden oy birliği ile geçirdiği 1000 ölçekli uygulama imar planı önerisi Bayındırlık Komisyonu'na gönderildi.
Komisyonun, 14 Eylül Cuma günü gerçekleştirilecek olan meclis toplantısına kadar önergeyi görüşüp karara bağlaması halinde kavşağı daha güvenli hale getirecek düzenlemelere başlanabilecek. Böylece Yeni Asır'ın gündeme taşıdığı bir sorunun daha çözümü konusunda geri sayım başlamış olacak.

Konut alanı
Belediye meclis toplantısının komisyonlardan gelen raporların görüşülmesi bölümünde gündeme gelen Narlıdere'de sosyal kültürel tesis alanının konut alanına dönüştürülmesine ilişkin önerge tartışma yarattı.
AK Parti'li Selim Gökdemir, İmar Kanunu'ndaki hükümlerin açık olduğunu belirterek, "Sosyal donatı alanı kaldırıldığında o bölgeye ona eşdeğer bir yerin imar planlarında ayrılması gerekir. Ancak burada sosyal donatı alanı kaldırılıyor, konut alanına dönüştürülüyor. Yerine, yeni bir sosyal donatı alanı konmuyor. İmar Kanunu'nun uygulanmasından belediyeler sorumlu olduğuna göre bu dosyaya gereken özen gösterilmemiştir. Yapılan işlem yasaya aykırıdır. Bu nedenle AK Parti Grubu olarak dosyaya muhalefet ediyoruz" dedi.
Bayındırlık Komisyonu Başkanı Bilgin Erünal, söz konusu alanın Narlıdere Belediyesi'ne ait olduğunu belirterek daha önce bu alanın konut alanı olduğunu daha sonra imar planlarında sosyo kültürel tesis alanına dönüştürüldüğünü söyledi.
Erünal, sosyo kültürel tesis alanının ilçede başka bir alanda karşılandığını ifade ederek söz konusu alanın tekrar konut alanına dönüştürülmek istendiğini ifade etti.
AK Parti'li Murat Akdemir de yasanın açık olduğunu hatırlatarak sosyal donatı alanının konut alanına çevrilmesi durumunda aynı büyüklükte bir alanı sosyo kültürel tesis alanı olarak belirlenmesi gerektiğini hatırlattı.
Konuşmaların ardından önerge komisyondan geldiği şekli ile AK Parti'li meclis üyelerinin red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında ayrıca Başkan Kocaoğlu'nun 17-22 Eylül tarihleri arasında 2010 EXPO'suna ev sahipliği yapacak olan Çin'in Şangay kentine yapacağı ziyaretle ilgili olarak görevli izinli sayılması oy birliği ile kabul edildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun mazereti nedeniyle katılamadığı toplantıya Meclis Birinci Başkan Vekili Gürkan Şenışık başkanlık etti.

Karşıyaka'ya stat
Meclis toplantısında Karşıyakalıların büyük merakla bekledikleri 15 bin kişilik stad projesi de meclis gündemindeki yerini aldı. Başkanlıktan gelen önergeler bölümünde 5 bin ölçekli nazım imar planı kapsamında İzmir Çanakkale Otoyolu Karşıyaka Kavşağının kuzeyinde, Huzurevi ile Örnekköy mezarlıkları arasındaki kalan alana 15 bin kişilik stad yapılmasına ilişkin önerisi komisyornlara sevk edildi.

Sarnıç'a düzenleme
AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, Büyükşehir Belediyesi'nin Akçay Caddesi'ndeki Tansaş ve Sarnıç kavşaklarında inşaatına başladığı altgeçitler nedeniyle ilçede trafik sıkışıklığı yaşandığını söyledi. Bazı şeritlerin araç trafiğine kapatıldığını belirten Çakar, "Alternatif yollar belirlendi. Demiryoluna paralel ilerleyen 692 Sokak genişlik bakımından Büyükşehir'in sorumluluk alanına girmesine rağmen halen bozuk durumda" dedi.