‘Topraklarımızı altıncılara bırakmayacağız’

‘Topraklarımızı altıncılara bırakmayacağız’

Elele Hareketi üyeleri ve Efemçukuru köylüleri Bakanlar Kurulu’nun TÜPRAG Altın Madeni’nin kullanması için Efemçukuru köyündeki 35 parsel araziyi kamulaştırmasını basın açıklaması ve yürüyüşle protesto etti.


Elele Hareketi üyeleri ve Efemçukuru köylüleri Bakanlar Kurulu’nun TÜPRAG Altın Madeni’nin kullanması için Efemçukuru köyündeki 35 parsel araziyi kamulaştırmasını basın açıklaması ve yürüyüşle protesto etti.
Konak eski Sümerbank önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Efemçukuru köylüleri kamulaştırılan arazilerinin tapuları ile katılırken, Elele Hareketi ve EGEÇEP bileşenleri ise doğal ve sağlıklı yaşamı temsil eden meyveler ve yiyecekleri ile basın açıklamasındaki yerlerini aldılar.

Basın açıklamasında kitle adına açıklamayı okuyan Elele Hareketi Dönem sözcüsü, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Halil Gezer, İzmir’in su ihtiyacı için son derece yaşamsal önem taşıyan Çamlı Barajı Projesi’nin Efemçukuru köyünde TÜPRAG Altın Şirketi tarafından altın madenciliği yapılmak istenmesinin ardından tartışılır hale getirildiğini aktardı. Daha önceleri barajın yapımını planlayan DSİ’nin altın madeni projesi ortaya çıkınca birden bire baraj yapımından vazgeçtiğini hatırlatan Gezer, Çamlı Barajı’ndan “şimdilik” vazgeçtiğini belirten DSİ’nin 130 kilometre öteden İzmir’e içme suyu sağlamanın yollarını aradığını dile getirdi.

Mektubun bir anlamı var

Altıncı şirketin başkanı Paul Wright’in Kürşad Tüzmen’e madenlerin işletilmesine dönük kolaylık sağlanması amacıyla mektup yazdığını vurgulayan Gezer, bu mektubun hemen ardından Efemçukuru köylülerinin satmak istemediği arazilerin altıncı şirketin kullanımı için Bakanlar Kurulu tarafından “acele kamulaştırma” ile kamulaştırılmasının anlamlı olduğunun altını çizdi. Gezer, “Hani halka rağmen altın madeni çıkarılamazdı? Yoksa bu Kazdağı için oluşan kamuoyu ve muhalefeti bastırmak için söylenen bir yalan mıydı?” diye sordu. Çamlı Barajı’nın İzmir için önemine bir kez daha dikkat çeken Gezer, “Yarın çok geç olabilir. Musluklarımızdan arsenikli su akmasını istemiyorsanız şimdi tavır alma zamanıdır. Toprağımıza, havamıza, suyumuza sahip çıkalım” diye konuştu.

Efemçukuru köylüleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Fikret Bay ve arazisi kamulaştırılan köylülerden Selahattin Yılmaz, kamulaştırma kararına karşı dava açacaklarını söylediler.
Köylüler yanlarında getirdikleri meyveleri ve lokmaları basın mensupları ile paylaşırken, İZSU’ya kadar “Altın’cı Filo defol”, “Susuz kalmak istemiyoruz”, “Siyanürcü şirket memleketi terk et” sloganları ile yürüdüler. (İzmir/EVRENSEL)

Evrensel / 09.01.2008