Toprak altındaki antik tiyatro kurtarılıyor

Toprak altındaki antik tiyatro kurtarılıyor

Kadifekale eteklerindeki Roma döneminden kalma dev eser için gerekli izin alındı, düğmeye basıldı. Üzerindeki binalar temizlenecek, ardından kazı başlayacak. İzmir’in görüntüsü değişecek

İZMİR Milliyet

İzmir’de heyecan yaratan projede önemli aşama katedildi. Kadifekale eteklerinde, toprak altındaki Roma döneminden kalma antik tiyatronun kurtarılmasına yeşil ışık yakıldı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Büyükşehir Belediyesi’nin bu amaçla hazırladığı Koruma Amaçlı İmar Planı’nı onaylandı. İnsanlık mirasının çıkarılmasının önü böylece açılmış oldu ve hemen kollar sıvandı.
Öncelikle Büyükşehir Belediyesi Meclisi kamulaştırma kararı alacak. Ardından da tiyatronun üzerindeki çarpık yapılar temizlenecek, kazıya başlanacak. Tekrar gün ışığıyla buluşturulacak dev eser, antik çarşı Agora’yla bütünleştirilecek. Kadifekale’den Agora-Bayramyeri’ndeki Roma Yolu ve Kemeraltı’nı da kapsayan 270 hektarlık alan turizm bölgesi olarak gelişecek.

Arkeoloji Parkı kurulacak
Yapılacak çalışmalarla Agora, İkiçeşmelik Caddesi’nden de görünebilir hale gelecek. Geniş bölgede ''Arkeoloji ve Tarih Parkı'' oluşturulacak. İzmir, tarihi zenginliğiyle büyüleyen bir görüntüye kavuşacak, dünyanın gözü buraya çevrilecek.
Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünyanın en büyük fuarı EXPO 2015 alınırsa açılışının yapılmasının önerildiği antik tiyatroyu insanlığa tekrar hediye edeceklerini ifade etti. Kocaoğlu, ''Kentin gecekondular arasına sıkışıp kalmış en önemli kültür miraslarından biri olan tiyatroyla çevresinin gün yüzüne çıkarılması turizm açısından büyük önem taşıyor'' diye konuştu.

Milliyet Ege / 22.02.2008