Topbaş: Acaristanbul yıkılmak zorunda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tartışmalı site Acaristanbul’un imar ruhsatını iptal ettiklerini belirterek, “Bundan sonra, o inşaat devam edemez” dedi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 15:03 TSİ 04 Aralık 2006 Pazartesi

 

İSTANBUL – Kadir Topbaş, Beykoz’da inşaası süren Acarİstanbul projesi için imar planının dışına çıkılarak yaklaşık 1 milyon ağacın kesilmesi ile ilgili iddiaları değerlendirdi. Topbaş, imar planı ile ilgili izinlerin Beykoz’un bir önceki DSP’li belediye başkanı tarafından verildiğini söyledi. Basın mensuplarının ‘Acaristanbul’ ile ilgili sorularını yanıtlayan Topbaş, “yüzde 60’ları bulan bir yapılaşma var, büyük bölümünün yıkılması gerek” diye konuştu.

Acarİstanbul’a ruhsat verilmesiyle ilgili olarak Topbaş şöyle konuştu: “Maalesef bir önceki Beykoz belediye başkanlığı bu işe olur vermiş ve o zamanki belediye başkanı bizzat Koruma Kurulu’nun toplantısına katılarak takip etmiş. Dürüstlüğüyle bilinen DSP’ye mensup bir belediye başkanlığı döneminde bu ruhsatlar verilmiştir.”

‘BÜYÜK BÖLÜMÜNÜN YIKILMASI GEREK’
Özel ormanların çok düşük imar ile, ‘kullanılırken korunması’ ilkesini benimsediklerini belirten Topbaş, “Bu fikir mantıklı görünüyor. Ama Acarİstanbul’da yüzde 6 değil, yüzde 60’ları bulan bir yapılaşma var” dedi.

Nisan ayında ‘Acaristanbul’un imar ruhsatını iptal ettiklerini hatırlatan Topbaş, “İnşaatçı firma inşaatı yasal bir boyuta çekerse, belki yeniden düşünebiliriz. Daha az yoğunluk ve daha yasal bir şekle getirilebilir. Ama bunun için büyük bölümünün yıkılması gerek” diye konuştu. Topbaş, “İstanbul’da binaların yüzde 70’i imara aykırı derken, işte buna Acarİstanbul da dahil” dedi.