TOKİ’nin üreteceği ucuz konuta hücum


Buca ve Çiğli’de yapılacağı duyurulan toplam 629 konut için 16 bini aşkın sayıda buşvuru yapıldı. Başvuranlar arasında şehit ailelerine kurasız öncelik tanınacak

Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) nin Buca ve Çiğli’de yapacağı konutlara rekor başvuru oldu. Müracaatlarını belediyelerin aldığı konutların Çiğli’de yapılması planlanan 268’ine toplam 4 bin 448 başvuru olurken Buca’da yapılacak 361 konuta da 11 bin 986 kişi başvuru yaptı.

Otuz kişiden biri

Belediyelerin sadece 2+1 seksen dört metrekarelik konutlar için aldığı başvurularda Çiğli’de 1 Temmuz’da yapılacak çekilişte şanslı çıkma ihtimali daha yüksek olurken burada 17 kişiden sadece birisi ev sahibi olabilecek. Rekor başvurunun yapıldığı Buca’da ise 33 kişiden sadece birine ev çıkacak. Buca’da 18 Haziran’da biten başvuruların çekilişi 3 Temmuz’da noter huzurunda yapılacak.

Öte yandan Buca’da 361 özürlü vatandaş konut için başvuru yaparken 24 tane de şehit ailesi konutlardan yararlanmak istedi. Buca’daki başvuruya ayrıca 50 gazi müracaat etti. Bu oran Çiğli’de 172 özürlü, 4 şehit ve 13 gazi olarak kayıtlara geçti. Şehit ailelerinin hiç kuraya girmeden ev sahibi olabileceği projede gaziler için üç kontenjan ayrıldı. Kore, İstiklal ve savaş gazileri kendileri için ayrılan 3 kontenjan için yarıştıktan sonra konut alamayanlar normal vatandaşların kategorisinde tekrar yarışa girecek.

Karşıyaka hazır

Öte yandan Karşıyaka Belediyesi’nin kent dönüşümü için yaptığı ve artakalanını satmayı düşündüğü 123 konut için dar gelirlilerden alınacak başvurular henüz başlamadı. Belediye meclisinden geçtikten sonra Büyükşehir’den de onay alan satış için müracaatlar önümüzdeki günlerde alınmaya başlanacak.
Yenigün – 24.06.2008{nomultithumb}