TOKİ’nin gözü Bodrum’da

Ortakent'te, 3 bin konuta eşdeğer, yaklaşık bin 500 dönümlük SİT alanının kuruma devri için işlemler başladı

TOKİ’nin gözü Bodrum’da

3 bin yeni konutluk yükü Bodrum’un kaldıramayacağını vurgulayan Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Şahbaz, ilçede yerel iradenin karşı çıktığı hiçbir şeyin yaşama geçirilemediğini kaydetti.

NURPERİ DEĞİRMENCİ

BODRUM- Bodrum'da, Ortakent-Yahşi sınırlarındaki Çakmaklı bölgesinde, Hazine adına kayıtlı yaklaşık bin 500 dönüm arazinin, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) bedelsiz devri için düğmeye basıldı. Sivil toplum örgütleri, girişime karşı eylem hazırlığı başlattı.

 

SAĞ DUYU…

 

Üniversiteye tahsis edilen bölgeyi de içine alan bin 500 dönümlük arazinin TOKİ’ye bedelsiz devri konusunda Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan görüş istenildiğini belirten Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, ilk kez bir resmi yazı ile bu konuda muhatap alındıklarını söyledi. Bölgenin 3. derece doğal SİT olması nedeniyle Muğla Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nden görüş istendiğini vurgulayan Şahbaz, kurul üyelerinin bilimsel sağduyularına güvendiklerini, Bodrum’da yerel iradenin ve idarenin karşısında duran hiç bir şeyin yaşama geçirilemediğini anımsattı.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda, bu bölge “ağaçlandırılacak alan” olarak kamu kullanımına ayrılmış durumda. Eğer bu devir işlemi gerçekleşirse TOKİ’nin burayı yüzde 30 emsalle yapılaşmaya açacağı, bunun da yaklaşık 3 bin konuta eşdeğer olduğu vurgulanıyor.

Şahbaz, 3 bin yeni konutluk bir yükü Bodrum’un kaldıramayacağını belirterek, her türlü dava haklarını saklı tutacaklarını ve Bodrum’daki tüm meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının desteklerini beklediklerini söyledi.

Söz konusu bölgede Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından yapılan incelemelerde, kaya mezarı, işlik, tonozlu yapı kalıntıları gibi çok sayıda kültür varlığı tespit edilmişti. Bunların Muğla Üniversitesi Karya Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından tescilleri yapılmış durumda.

 

EYLEM HAZIRLIĞI

 

Bu arada sivil toplum örgütleri girişime karşı eylem hazırlığı başlattı. Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz’ı ziyaret eden Mavi Yol Girişimi üyeleri bu süreçte başkana her türlü desteği vereceklerini bildirdiler. Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, “Sürecin her aşamasını titizlikle izleyip kamuoyunda da duyarlılığın artması için grup üyelerimizle ne gerekiyorsa yapacağız. Yasal mücadelede davaya da müdahil olacağız” diye konuştu.

Ortakent'in Çakmaklı bölgesindeki yapılaşma için Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan görüş istendiği kaydedildi.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 11.05.2010 {nomultithumb}