TOKİ verdiği sözleri tutmuyor

 
Ahmet Baltacı
4. Etap Tunahan Mahallesi sakinleri, ulaşım ve altyapı sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyor.
1999’da mahalle olan Eryaman 4. Etap’ta, mahalle sakinleri ulaşımdan altyapıya kadar pek çok sorunla boğuşuyor. TOKİ tarafından inşa edilen ve 10 bin konuttan oluşan 4. Etap Tunahan Mahallesi’nde halk, on yıl önce yapılması gereken sosyal alanların ve altyapı hizmetlerinin bir an önce bitirilmesini bekliyor.
Toplu konut projesinin içinde olan ve TOKİ tarafından yapılması gereken sağlık ocağı, koşu parkuru, kültür merkezi gibi sosyal donatıların, aradan yaklaşık on yıl geçmesine rağmen yapılmamış olması mahalle sakinlerini zor durumda bırakıyor. Bütün bunlara..
bir de Büyükşehir Belediyesi’nin vaat ettiği metronun bir türlü bitirilmemesi ve ulaşımda otobüs yetersizliği eklenince, mahalle sakinleri için sorunlar daha da büyüyor.
Kırmızıgül: Mahalleye 11 yıldır asfalt yapılmıyor
Mahallesinin sorunları ile ilgili konuştuğumuz Tunahan Mahallesi Muhtarı Ali Kırmızıgül de tüm bu sorunlardan dertli. Mahalleye 11 yıldır asfalt yapılmadığını, asfalta yapılan yamalarla ulaşımın açık tutulabildiğini, önemli kavşaklarda bile sinyalizasyon olmadığını anlatan Kırmızıgül, parasının vatandaş tarafından TOKİ’ye ödenmesine rağmen sosyal alanların ve altyapı çalışmalarının bitirilmemesinden şikayetçi. Kırmızıgül, “Eryaman’da 4. ve 5. Etaplar en şanssız etaplar. Bir mahalle için gerekli hiçbir şeyi yapmadılar. Donatılar, spor salonu, yürüyüş alanları, kültür merkezi; hiçbiri yok. Köşe başlarındaki büfelerden başka alışveriş edilebilecek bir market bile yok. Bizden parasını aldılar ama bunların yapılacağı arsalar özel sektöre satıldı” dedi.
En büyük sorun ulaşım
TOKİ’nin ve Büyükşehir Belediyesinin sorunlarla ilgilenmediğini belirten Kırmızıgül, “TOKİ bize verdiği sözleri tutmadı. 4. ve 5. Etapların yönetim yeri bile yok. Etap yönetiminin binası için her ay kira vermek zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.
Mahallenin en büyük sorununun ulaşım olduğunu belirten Kırmızıgül, metro inşaatının bitmediğini, otobüslerin sayısının çok yetersiz olduğunu anlattı. Kırmızıgül, “Metro bitseydi merkeze ulaşım sorunu yaşamazdık hiç olmazsa” dedi.
Eryaman’ın çok göç aldığını, eskiden yalnızca Birinci ve İkinci Etaplar varken şimdi 8. ve 9’uncu Etapların yapıldığını belirten Kırmızıgül, hizmetlerin ise nüfus artışına paralel olarak artmadığını ifade etti. Mahalle muhtarı Ali Kırmızıgül, halkın kurulan kent konseylerine katılarak sorunlarına sahip çıkması ve yetkililer üzerinde baskı oluşturması gerektiğini düşünüyor. (Ankara/EVRENSEL) 12.04.2008