TOKİ Toplu Kazık İdaresi mi?

TOKİ Toplu Kazık İdaresi mi?

Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde mahallelerinden zorla atılmak istenen Samsun’un Çay Mahallesi halkı basın açıklaması düzenledi. Belediye ve TOKİ’nin kendilerini 60-70 bin YTL borçlandırmak istemesine tepki gösteren halk, evlerinin yerine alışveriş merkezleri kurulacağını söyledi.

Çay Mahallesi halkı uzun süredir sürdürdükleri mücadelelerine yaptıkları eylem ve basın açıklamasıyla devam ettiler. Mahalle Muhtarı Ramazan Çetin, “Bizler bir ütü alınca ayrı seviniriz, ütü masası alınca ayrı seviniriz. Mahallemizde karnı aç olan belki çoktur, ama gözü aç olanların yeri yoktur” dedi. Belediyenin 16 bin metrekare yer için kendi alacakları daire hesaplarına girdiğini ifade eden Çetin, “Vatandaşlarımızın nasıl daire sahibi olacakları umurlarında bile değil. Bizler başımızı sokacak bir ev peşine düşmüşken, belediye ve TOKİ kürk avcısı gibi, bütün arsaların, dairelerin peşine düşmüşler. TOKİ, Toplu Kazık İdaresi’ne dönüşmüş durumda. Mahkemeye giden vatandaşlarımızı bir de tehdit ediyorlar. ‘Mahkemeye verirseniz, daire hakkınızdan olursunuz’ diyorlar. Hiç böyle bir şey olur mu? Vatandaş hakkını aramayacak mı? Bizi doğduğumuz yerden mi kovacaksınız?” diye konuştu.

‘Mahalleyi peşkeş çekiyorlar’

Mahalle sakinleri, basın mensuplarına belediye ve TOKİ yetkililerine giderek amaçlarının ‘Üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?’ olduğunu sormalarını isteyerek şunları söylediler: “Neden burada yaşayan insanların evlerine karşılık birer daire vermiyorlar da 15-25 bin YTL verip, 60-70 bin YTL borca sokularak TOKİ daireleri veriliyor? Amaç bu mahallenin yaşanılabilir bir yer haline getirilip, mahalle sakinlerine sunmak mı, yoksa aslında çok değerli olan bu çevreyi peşkeş çekmek mi?” diye sordu.

Mahallede yaşayan yaşlı bir kadın da gözyaşları içerisinde; “Bana üç kuruş para verip, evimi elimden almak istiyorlar. Belediyeye gittim. Sen merak etme, seni huzur evine yerleştireceğiz dediler. Ben hiçbir yere gitmem. Burada doğdum, kendi evimde de ölmek istiyorum” şeklinde konuştu. Sloganlar eşliğinde bir süre daha eylemlerini sürdüren mahalle sakinleri, mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler. (Samsun/EVRENSEL)

Evrensel / 12.12.2007