İTO BAŞKANI, EXPO’NUN KENDİ PROJELERİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

1.2 milyon YTL harcadık
Demirtaş, İzmir Tv'deki "Gazeteciler" programına konuk oldu ve soruları yanıtladı

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır – 10.03.07){nomultithumb}

Yeni Asır Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muzaffer Oktay'ın İzmir TV'de hazırlayıp sunduğu "Gazeteciler" programına katılan İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, oda olarak EXPO için 1.2 milyon YTL harcadıklarını söyledi.
EXPO'nun İTO tarafından ortaya atılan bir proje olduğunu ifade eden Demirtaş, "Bu düşünceyi herkes destekledi sonunda İzmir projesi oldu. Ben bu konuyu ilk defa 1992 yılında İzfaş'a getirdim. Daha sonra hükümet sesimize kulak verdi. İzmir'i aday gösterdi. Bu konuda Mehmet Tekelioğlu ile Abdullah Gül büyük çaba harcadı. İzmir Başkanlar Kurulu'ndan 7 kişilik icra kurulu oluşturduk. İşe başladık. İTO Meclisi'nden aldığımız yetki ile bu iş için 1.2 milyon YTL para harcadık. Şubat 2008'e kadar olan süreçte herkes organizasyonun alınması için çalışacak. Alındıktan sonra ise bizler çekileceğiz. Hükümet ve Büyükşehir Belediyesi bu işi götürecek. Bu iş belediyenin olmalı. Bu doğrudur. Ama Şubat 2008'den sonrasında" dedi.
Programda, Yeni Asır Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer, Hürriyet Ege Bölge Temsilcisi Hakan Tartan, Milliyet Ege Bölge Temsilcisi Bülent Zarif ve Ticaret Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemal Tükel'in sorularını yanıtlayan Demirtaş, 'Siyaset benim için artık yok' dedi.
Güzelbahçe'de İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin kurulmasında ısrar etmeyeceklerini vurgulayan Demirtaş, 2 yeni üniversite kurma çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.
Türk-Yunan Bankası'nın da kısa süre içinde kurulacağını ifade eden Demirtaş, 2 milyar dolar olan Türkiye-Yunanistan ticaret hacmini de 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Demirtaş sorulara şu yanıtları verdi:

SORULARI SAMİMİYETLE YANITLADI
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Gazeteciler" programında kendisine yöneltilen sorulara şu yanıtları verdi:
Muzaffer Oktay: İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Almanya'da bir üniversite kurma projesi vardı ne aşamada öncelikle o konuda bilgi verir misiniz?
"İzmir Ekomomi Üniversitesi hayatta yaptığım en büyük iş. Bıraktığım en büyük miras. Almanya Goslar'da Kraliyet Sarayı'nı, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne veriyorlar. Belediye meclisi bunu onaylandı. Süreç devam ediyor. Goslar'daki üniversite 2008 yılında eğitime başlayacak."
Muzaffer Oktay: izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 'EXPO aşureye döndü eleştirisinde bulundu. Gerçekten böyle mi?
"Biz 1992 yılında stratejik plan yaptık. EXPO 2010'u hedefledik ama 2015'e aday olduk. Hayal proje EXPO bir rüya. İzmir EXPO'yu alabilirse gelecek yüzyılını kurtaracak. Alabilmesi için İzmir'in birlik ve beraberlik içinde projenin arkasında durması gerekir. Aksi takdirde yara alır süreç. Çok dikkatli olmak lazım."
Osman Gençer: Birlik beraberlikten bahsediyorsunuz sürekli, sizin bu konuda bir şüpheniz mi var?
"EXPO sürecinde birlik beraberliğe zarar verecek bir tartışma ortamına sürükleniyoruz. Buna dikkat çekmek için buna vurgu yapıyorum. BİE Genel Sekreteri Loscartales de bizi yakından izliyor. Bu işe herkes katkı verecek. Şu anda patronluğu Dışişleri Bakanlığı yapıyor. Şubat 2008'de 98 ülke temsilcisi ile Paris Kongre Merkezi'nde biraraya geleceğiz sandığa oy atılacak. Bu delegeler o ülkelerin Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan talimat alacak."
Osman Gençer: Peki üyeleri nasıl etkileyeceğiz, bu konuda ne gibi çalışmalar yapılacak?
"Antillerdeki ülkelere giderek İzmir'i tanıtacağız. Orada İzmir Günü düzenleriz. Az nüfuslu ülkeleri etkilememiz daha kolay olur. Ada devletlerinde 20 oyumuz var. Dışişleri Bakanlığı'nın çabalarına destek sağlarız. Milano bunu yapıyor. Çok daha iyi yapıyor. Çalışmaları titizlikle sürdürüyoruz. Dışişleri Bakanlığı konuyu takip ediyor. Dışişleri Bakanlığı'nın konuya sahip çıkması başarıyı getirecektir."
Bülent Zarif: EXPO konusunda uzlaşamamanın, anlaşamamanın nedeni ne? EXPO'da paylaşılamayan ne var?
"Aslında farklılaşma yok. EXPO'nun alınması için ülkelerdeki lobi çalışmaları çok önemli. Biz daha önce rektörleri, konsoloslar, oda başkanlarına tanıtım yaptık. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Çok seslilik yok. Birçok kurumun katkısı var. Bu katkının da olması gerekiyor."
Osman Gençer: Büyük ihtimalle İnciraltı yer olarak belirlenecek ama bu konuda tartışmalar var galiba ne diyorsunuz?
"Benim istediğim yer Alsancak Limanı arkası idi. Kamulaştırma konusunda sıkıntı yaşanabileceği için burası olmadı. İnciraltı çok güzel bir yer. Yeşildere, Alsancak Limanı arkası, Çiğli, İnciraltı, Seferihisar, Selçuk, Urla önerildi. EXPO'ların kurulduğu yerler dünyada şehrin gelişecek yerleri oluyor."
Hakan Tartan: İnciraltı ile ilgili olarak rant kokuları geldi. Davaların açılacağı söyleniyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?
İnciraltı engel teşkil etmeyecek. EXPO'lar şehrin kalbinde yapılır İzmir deniz ve liman kenti. EXPO yeri muhakkak bunları görmeli. Biz profesyonel bir firmaya yer konusunda çalışma yaptırdık. 9 yeri inceledi, 4 yerde yapılabileceği raporu verdi, Bu da daha sonra Urla ve İnciraltı olmak üzere 2'ye indirildi."
Hakan Tartan: İnciraltı olsun demek 'Ben yaptım oldu' anlayışını ortaya çıkarmıyor mu? Bu bölgedeki insanlar yıllardır emek vermişler burayı korumak için mülk sahiplerinin çoğu buna karşı ne düşünüyorsunuz?
"Ben yaptım oldu mantığı yok. Büyükşehir Belediye Başkanı o bölgenin geleceği ile ilgili insanlar görüşlerini dinledi. Oradaki insanlar yerleri ucuz fiyata kamulaştırılıp ellerinden alınsın istemiyor. Büyükşehir bu konuda çalışma yapıyor. Ben dahil hiç kimse zararlı formülün içinde olmayız. İnciraltı olursa insanlar mutlu olacak. İzmir içinde çok güzel seçim olacak. Bu İnciraltı'nın şehre kazandırılması için de bir fırsat olacak."
Muzaffer Oktay: Dava açılmaları söz konusu iken İnciraltı riskli bir alan değil mi ?
"Orada Hazine arazileri de var. İnciraltı'ndaki mülklerin aleyhinde bir şey olmaz. Belki de bu o insanlar için şanstır. Yıllardır orası tarım arazisi, turizm alanı diye imar alamıyor. Bu şekilde bu sorunların da üstesinden gelinecek. Yolun deniz tarafında 1800 dönüm alan var. Burası Hazine yeri. EXPO düzenlenecek alan var ki alternatiflerden birisi olarak burası gösterildi."

Şehre karşı görevimiz var
Hakan Tartan: Birçok projeniz gündemde bunlarda yola çıkarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığınız konuşuluyor. Siz aday mısınız peki?
"Biz 1992 yılında İTO'da stratejik plan yaptık. Bugün o projelerin büyük bir bölümü hayata geçti. EXPO projemiz de vardı içlerinde. Şimdi EXPO adayıyız. Ben o zaman Büyükşehir Belediyesi'ne aday mıydım?
Biz İTO'yuz 1885 yılında kurulmuş bir odayız Çocuklarımıza ve bu şehre karşı görevlerimiz var. Bu şehirde ticaretin gelişmesi, turizmin gelişmesi için çalışıyoruz. Ben siyaseti noktaladım. Şu anda gündeminde siyaset yok ama Demirel'in bir sözü var 'Hiç bir zaman erken konuşmayacaksın' diyor. Hayatta neler getirir, götürür bilemem. Bu kente Ekrem Demirtaş olarak hangi makamda olursam olsum katkı sağlıyorum. Kurduğum şirketlerle binlerce kişiye iş yaratıyorum."
Bülent Zarif: İTO Başkanı olarak rekor kırdınız her halde.
"Rekor bende değil. 1900'ün başlarında vapur işleten Hacı Davut, 17 yıl başkanlık yapmış. Artık yeter. Git demişler. Ama yine seçilmiş, O kadar yoğun baskılar gelmiş ki. Sonunda ayrılmak zorunda kalmış. Görev süremin sonunda rekoru kırıyorum."
Bülent Zarif: Hiç özeleştiri yapıyor musunuz?
"Özeleştiri yapıyoruz. Odaya odaklı çalışmasaydım, daha çok yatırıma yönelseydim iş yaratsaydım, istihdam yaratsaydım daha başarılı olurdum diye düşünüyorum. Oda'da çoğu zaman patinaj yapıyorsunuz. Her şey sizin elinizde değil. Yönlendiremiyorsunuz. İş hayatına daha çok emek verseydim daha çok iş yaratırdım. 15 yıl kalmamalıydım diyorum. Ama öyle oldu."
Osman Gençer: Siz Güzelbahçe'de üniversite kurma konusundaki ısrarınızı sürdürecek misiniz?
"Ben kavgadan yana değilim. O üniversitesi uygun bulmuyorlarsa onu donduruyoruz. Kavga etmeyeceğiz. Uygun bulmuyorlarsa israr etmenin gereği yok. Üniversite kurma düşüncesinden vazgeçmiş değiliz. Yer tapulu yerimizdir. Sonra değerlendiririz."
Muzaffer Oktay: Türk-Yunan dostluğuna büyük katkı sağladınız, Türk-Yunan Bankası kurma projesi ne durumda?
"Yunanistan Merkez Bankası'na müraacat yaptık. Projeyi anlattım. Merkez Bankası incelemeleri olumlu. Türk tarafında bu konuda karar verilmiş değil. Yasal izinleri aldığımızda kuracağız.
Cemal Tükel: İzmir Ticaret Odası, liman konusundaki tartışmalarda pek aktif gözükmedi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
"Liman nasılsa var. Birileri alacak. Bizim milyar dolarlarımız olmadığı için farklı konu ile ilgilendik. Bu da Çandarlı limanı. Bu limanın ÇED raporu bir türlü çıkmıyordu. Biz çıkardık. Çandarlı Limanı'nı pazarlamak için Dubai'ye gittim. Çandarlı Limanı Akdeniz'in en büyük limanlarından biri olacak. 30 milyon ton kapasiteye ulaşacak. Ama Dikili Jeotermal Turizm alanı yaptılar. Limanın geri kalanını almışlar jeotermal turizm alanı yapmışlar. Farkında değiller. Neyse bu iş düzeliyor."
Hakan Tartan: İzmir'de her konuda İzmir Ticaret Odası ön plana çıkıyor sizin bu konudaki düşünceniz nedir?
"İzmir'de kurumlar arasında bir denge yok. Bir çok oda ve kurum var ama bunların bütçeleri çok sınırlı. Bizim üye sayımızdan dolayı iyi bir bütçemiz ve kadromuz var. Proje üretebiliyoruz. Diğer odalar üretemediği için biz önde görünüyoruz. Olay bundan ibaret."
Bülent Zarif : Siz İzmir'deki çok seslilikten rahatsız mı oluyorsunuz. Bu konudaki düşünceleriniz neler ?
"İzmir'de uzlaşma kültürü yok. Herkes 'benim dediğim doğru senin dediğin yanlış' diyor. Siz yazılar yazıyorsunuz İzmir'de etkinliğiniz var. Siz yazılarınızla İzmir'de uzlaşmayı sağlamalısız."

Büyükşehir hiç katkı koyamadı
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Milliyet Gazetesi İzmir Temsilcisi Bülent Zarif'in "EXPO'ya 2008 yılına kadar yerel yönetimin hiç bir sözü olmayacak mı?" sorusuna, "Belediye bugüne kadar yasa olmadığı için bir katkı koyamadı. Bütçeleri olmadığı için diğer kurumlarda katkı sağlayamadı. Bu işe biz katkı koyuyoruz çünkü alındığı takdirde bu işin 70 bin üyeme katkısı olacak" diye yanıt verdi.