TÜNELLER PARKA ÇIKACAK

TÜNELLER PARKA ÇIKACAK

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- İzmir'in ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmesi beklenen Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi çerçevesinde kentlilere nefes aldıracak mekanlar da tasarlanıyor. Raylı ulaşımın sağlanacağı 80 kilometrelik hattaki tünellerin üstleri yeşil alan olarak düzenlenecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, proje kapsamında Şirinyer ve Karşıyaka tünellerinin üzerlerinde, yaklaşık 2.5 kilometrelik alanda düzenleme yapılacak. Tünellerin üzerinde çocuk parkları, yeşil alanlar, oturma grupları, sergi ve gezinti alanları yapılacak. 2008 bütçesinden 9 milyon YTL ayrılan proje için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılacak.

Yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki Şirinyer tünelinin üzerindeki 480 metrelik bölüm ile 3 kilometrelik Karşıyaka tünelinin Alaybey ve Nergiz arasında kalan bin 900 metrelik bölüm, bu anlayışla düzenlenecek. Şirinyer ve Karşıyaka'da tarihi demiryolu istasyonlarının bulunduğu alanda, içinde demiryolu tarihini anlatan panoların ve lokomotiflerin bulunacağı tarihi sergi alanları oluşturulacak. Çeşitli etkinlikler için geçici sergi alanları da proje kapsamında yer alıyor. Karşıyaka tünelinin de kenarları ağaçlandırılarak yürüyüş yolları yapılacak.

Cumhuriyet Ege / 11.01.2008