TMMOB’dan seçim çağrısı

TMMOB'dan seçim çağrısı

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmirlileri TMMOB olarak çağdaş, laik, demokratik ve üreten, bağımsız bir Türkiye ve planlı kentleşme hedefi doğrultusunda bugüne kadar yaptıkları değerlendirme ve önerilerini hayata geçirecek parti ve adaylara destek olmaya çağırdı.
Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, TMMOB İzmir İKK adına düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde siyasi iktidarlarca uygulanan politikalar nedeniyle gelir dağılımındaki adaletsizlik, doğal kaynakların hızla tüketilmesi, gıda, temiz sudan mahrumiyet gibi sorunların giderek arttığına işaret ederek, Türkiye'nin de dünyada yaşanan bu olumsuzluklardan doğrudan etkilendiğini belirtti.
Türkiye'de, "siyasi iktidarların yıllardır dayattığı, sosyal hukuk devleti anlayışı hiçe sayan, dar, grupçu politikalar sonucunda, halkın yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik, eşitsizlik, toplumsal umutsuzluk ve karamsarlığa mahkum edildiğini" savunan Prof. Dr. Sındır, 22 Temmuzda yapılacak seçimin, bu durumun aşılması için bir fırsat olmasına karşın, çoğulculuğu esas almayan seçim yasaları ile seçime gidiliyor olmasının halkın temsili ve demokrasi açısından önemli bir eksiklik olduğunu ifade etti.
Prof. Dr. Sındır, tüm bu eksikliklere rağmen TMMOB olarak içinde bulunulan olumsuzlukların aşılması için bugün kadar geniş katılımlı olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarda elde edilen birikimleri paylaşmayı bir görev bildiklerini belirtti.
Bu çalışmalar sonucunda Türkiye'nin çağdaş, laik, demokratik ve üreten bir ülke olması için yapılması gerekenlere ilişkin ortaya çıkan önerilerini bir kitapçık halinde siyasi partilere ve adaylara dağıttıklarını bildiren Prof. Dr. Sındır, şunları kaydetti:
"TMMOB İzmir İKK olarak tüm üyelerimiz ve İzmirlileri, çağdaş, laik, demokratik, üreten, sanayileşen, bağımsız bir Türkiye ve çağdaş, planlı, sağlıklı, güvenli bir kentleşme hedefiyle değerlendirme ve önerilerimizi çalışma programlarına yansıtacak, yaşama taşıyacak kararlılıktaki parti ve adaylara destek olmaya çağırıyoruz."
Haber Ekspres / 17.07.2007