TMMOB: Mimar Alev Şahin Serbest Bırakılmalıdır!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, 8 Mart etkinliklerine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Mimar Alev Şahin hakkında 27 Mayıs 2008 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

MİMAR ALEV ŞAHİN SERBEST BIRAKILMALIDIR

AKP İktidarının, emekçi kesimlere yönelik baskı ve yıldırma politikaları 22 Temmuz seçimleri sonrası gözle görülür bir şekilde artmıştır. Siyasi iktidarın, bugün yaşanan sürece karşı mücadele eden kesimlere yönelik, açılan davalar ve göz altılarla bir yıldırma süreci başlattığı aşikardır. İktidarın, bu sindirme politikalarının bir uzantısı olarak alışkanlık haline getirdiği gece yarısı baskınları ile göz altına alma uygulamasına üyemiz, meslektaşımız, çalışanımız Mimar Alev Şahin de maruz kalmıştır.

Alev Şahin, Ankara'da düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katılması gerekçe gösterilerek, 24 Mart 2008 günü sabaha karşı evine yapılan baskınla gözaltına alınmış, uzun bir gözaltı süresinin ardından, hiçbir somut neden gösterilmeksizin 28 Mart 2008 günü tutuklanmıştır. Alev Şahin halen ne ile suçlandığını bilmeden cezaevinde tutulmaktadır ve halen yargı karşısına çıkarılmamıştır.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde sekreter yardımcısı olarak görev yapan, iş ve adresi belli olan üyemizin, gece baskını ile evden alınması, uzun ve yıpratıcı bir gözaltı sürecinden sonra somut bir delil olmaksızın 8 Mart etkinliğine katıldığı için tutuklanması ve geçen 2 aylık süreye karşın halen yargı karşısına çıkarılmaması kabul edilemez bir durumdur.

Alev Şahin'in hiçbir gerekçe gösterilmeden özgürlüğünün kısıtlanması, hukuk tanımazlığın bir sonucudur.

Odalarımızın, şubelerimizin, il koordinasyon kurullarımızın tüm açıklamalarına ve girişimlerine karşın Alev Şahin halen Sincan F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunmaktadır.

Bu hata bir an önce düzeltilmeli ve Alev Şahin serbest bırakılmalıdır.

Mehmet SOĞANCI
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı