İtfaiye, Kemeraltı’nın sokaklarına giremiyor

Tarihi Çarşı’da dün sabah yangın çıktı. İtfaiye hemen olay yerine geldi. Sokaklar dar olduğu için araçlar yangın yerine ulaşamadı. Hortumlar eklenerek yangın söndürüldü

MUSTAFA OĞUZ-LOKMAN DAĞ

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki üç katlı oyuncak satış mağazasında yangın çıktı. İtfaiye araçları sokakların darlığı nedeniyle yangın mahalline ulaşamadı, metrelerce hortumu birbirine ekleyerek müdahale etti.
Dün, sabah saat 08.00 sıralarında Kemeraltı 1317 Sokak’ta Abdullah ve oğlu Ethem Erdem’e ait üç katlı oyuncak satış mağazasında yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine giden itfaiye ekipleri, sokakların dar olması nedeniyle araçlarıyla yangın yerine girmekte zorlandı. Hortumların birleştirilmesiyle müdahale edilen yangın, çevreye sıçramadan söndürüldü.

Esnafın gözüne uyku girmiyor
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, ''Kemeraltı Çarşısı’nın yolları dar olduğu için itfaiye araçlarımız giremiyor. Hortumları uzatarak yangına müdahele ettik. Bu tür eski yapılarda salkım saçak elektrik kabloları var. Bir anca önce buradaki elektrik tesisatlarının da yenilenmesi lazım. Yangın başka yerlere sıçramadan önlendi '' dedi. Yangınla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.
Çarşı esnafı ise, her yangında kabus yaşadıklarını belirterek, ''Binaların çoğu ahşap ve eski yapı, Yolları ise ancak yayaların geçmesine imkan veriyor. İtfaiye araçları giremiyor. Yangın sabah değil gece yada çarşının en hareketli zamanı gündüz olsaydı büyük bir panik, facia meydana gelir. Tarihi çarşı kül olur, büyük hasarlar meydana gelebilirdi. Geceleri gözümüze uyku girmiyor artık çarşımızda kalıcı önlemler almak lazım'' diyerek tepkilerini dile getirdi.

Milliyet Ege – 18.02.2007