Termik santralin tabelasına bile karşılar.

28/09/2007 Evrensel

Aliağa yakınlarında 18 yıl aradan sonra kurulması yeniden gündeme gelen termik santrale karşı mücadele gelişiyor.
Aliağa yakınlarında 18 yıl aradan sonra kurulması yeniden gündeme gelen termik santrale karşı mücadele gelişiyor. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) tarafından bölgenin tarihi köylerinden Kozbeyli’de gerçekleştirilen halk toplantısında kurulması yeniden gündeme gelen termik santral tüm yönleri ile masaya yatırıldı.
Köy kahvesinde gerçekleşen toplantıda ilk sözü alan Yazar Hüseyin Yurttaş, termik santral yapılma girişimlerinin başlaması ile birlikte çevre köylerdeki arazi fiyatlarının dönümü 125 bin YTL’ye kadar çıktığını, termik santral kurmak isteyenlerin fiyatları artırarak halkı santral için ikna etmeyi amaçladıklarını söyledi. Yurttaş, bölgede zaten ağır sanayi nedeni ile yoğun bir kirlilik olduğunu, zeytinlerin toplanamaz hale geldiğini, ağaçların da kuruduğunu ifade etti.
Yenifoça Belediye Başkanı Osman Yurtseven, Enka holdingin kendi belediye sınırları içerisinde termik santral yapma girişimlerini basından öğrendiklerini aktararak, Türkiye’deki yasaların halkı yatırımcının insafına bıraktığına dikkat çekti. Yurtseven, “Sadece çıkacak olan gaz değil, kömürün nakliyesi, çıkacak olan cürufun bertarafı da, gemi trafiğinde oluşacak artış da sorun” dedi. Yurtseven, bölgede, turizm bölgesi ile ağır sanayi bölgesinin komşu olduğunu, haritada sanal bir çizgi ile ayrıldığını dile getirerek “Biz termik santrale değil, levhasının varlığına bile karşıyız. Bölgedeki belediyeler olarak güç birliği yapacağız” diye konuştu.
Bunları sadece halkın gücü durdurabilir
Jeofizik Mühendisleri Odası adına toplantıya katılan Erhan İçöz, Aliağa ve çevresinin 1. derece deprem bölgesi olduğunu hatırlattı. Yöre halkı istemezse termik santrali kimsenin kuramayacağını belirten İçöz, “Kâr ve para hırsının karşısında sadece halkın gücü durabilir” dedi.
ZMO adına toplantıya katılan Vezan Karabulut ise termik santral bacasından çıkacak partiküllerin çevreye vereceği zararların saymakla bitmeyeceğini anlatırken EMO İzmir Şubesi eski Başkanı Musa Çeçen ise, “Genel olarak termik santrallere karşı değilim, ama ağır sanayi ile kirlenmiş Aliağa’da en iyisine bile karşıyım. Santralden günde 20-25 ton kül çıkacak, deniz girilemez hale gelecek, fauna bozulacak ve Akdeniz Foku’nun bölgede yaşaması zorlaşacak” dedi. EGEÇEP Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı, Aliağa’daki mevcut kirliliğinin, sadece ilçeyi değil, İzmir’i ve diğer ilçeleri de olumsuz etkilediğini belirtti.
İzin vermeyeceğiz
76 yaşındaki Hüsamettin Çiçek, bölgenin artık cehenneme döndüğünü belirterek, “Santral kurulursa insanlara ötenazi uygulansın” diye konuştu. 18 yıl önceki termik santrale karşı mücadeleyi hatırlatan Maksut Yurttaş adlı köylü ise “Santralle bizi memleketimizden sürgün edecekler. Daha önce de direnmiştik, şimdi de sonuna kadar direneceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)