Termik santralin lafı bile yetti

30 Haziran 2008 – Yenigün{nomultithumb}

[BORA ŞENGÖREN]

Yeni Foça Belediyesi’nin düzenlediği mitingte enerji ihtiyacının termik santrallerle değil, rüzgâr değirmenleriyle karşılanması istendi

Aliağa’ya bağlı Çakmaklı köyünde termik santral yapılma düşüncesi in lafı bile çevre halkını harekete geçirmeye yetti. Yeni Foça Belediyesi’nin Çakmaklı köyü Gencelli sahilinde düzenlediği “Termik Santrale Hayır” mitingine CHP İl Başkanı Kemal Karataş, CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Yeni Foça Belediye Başkanı Osman Yurtseven, sivil toplum örgütleri üyeleri ve 2 bine yakın vatandaş katıldı.
Türkiye’nin “artık ülke referandumlara alışmalıdır” diyen Başbakana sahip olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Başbakanın bir referandumda Çakmaklı köyünde yapmasını ve çıkacak sonucu görmesini istedi. 19 yıl önce ilk davayı açanlardan birisi olduğunu hatırlatan Anadol, termik santrali açacakları davayla buraya kurdurmayacaklarını söyledi.

İnşa edilecek olan santralde ithal kömürle enerji üretileceğini belirten CHP İl Başkanı Kemal Karataş, iktidarda hangi parti olursa olsun halkın bu santrale hayır demesi gerektiğini söyledi. Bu mücadelenin yeni başladığını ifade eden Karataş, bu mücadelenin durmaksızın devam etmesini istedi.

Yargı kararı hiçe sayılarak 20 yıl önceki gibi bölgelerine yine termik santral kurulmak istendiğini iddia eden eylemciler, bu kez bir değil, beş tane santral için başvuru yapıldığını söylediler. İlk ve en büyük girişim olarak bir şirketin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan ön lisans aldığını ve bu kararın 12 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlattığını dile getiren eylemciler, Aliağa İlçe Tarım Müdürlüğünün verdiği izinle, santral bölgesindeki zeytin ağaçlarının kesildiğini ve inşaat sürecine geçiş hazırlığına girildiğini dile getirdiler. Söz konusu alanın imar planlarında tarım niteliği korunacak alan olduğunu belirten eylemciler alanın sanayi alanı haline getirildiği kaydetti.