Tercih edilen şehirler Londra ve Paris olarak belirlendi

Avrupa'da iş yapan şirketler, en çok Londra ve Paris'i tercih ederken, çok uluslu şirketlerin 2010 yılına kadarki süreçte genişlemeyi düşündüğü kentlerin başında da Varşova, Prag, Budapeşte ve Moskova geliyor.

Vergi Konseyi ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) tarafından hazırlanan "Global Finans Merkezleri ve İstanbul" Raporunda Avrupa Şehirleri Araştırmasına da yer verildi.
Londra merkezli Cushman & Wakefield Healey & Baker Şirketinin, Avrupa'da yerleşik ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 501 uluslararası şirketin üst düzey yöneticilerine yönelik anket ve yüz yüze görüşmeler yoluyla gerçekleştirdiği bu araştırmada, iş aleminin yatırımda hangi şehirleri tercih ettiği ve ileride yıldızı parlayacak kentler irdelendi.

Araştırmada, Avrupa'da faaliyet gösteren şirketlerin iş yaparken en çok tercih ettiği şehir, Londra olarak belirlendi. Londra'nın hemen ardında da Paris yer aldı.

İkinci bölümde bulunan Frankfurt, Brüksel, Barcelona, Amsterdam ve Madrid ile ilk ikide yer alan kentlere yönelik tercih puanları arasındaki büyük fark da dikkat çekti.
Çok uluslu şirketlerin iş yaparken yöneldikleri diğer kentler de şu şekilde belirlendi:
"Berlin, Münih, Zürih, Milano, Dublin, Prag, Lizbon, Manchester, Düsseldorf, Stockholm, Cenova, Hamburg, Varşova, Budapeşte, Glasgow, Viyana, Lyon, Kopenhag, Roma, Helsinki, Moskova, Oslo, Atina."

-İSTANBUL DA LİSTEDE-

Söz konusu çalışmada, şirketlerin 2010 yılına kadar olan süreçte genişlemeyi planladıkları şehirler de araştırıldı.
Araştırma sonuçları, önümüzdeki dönemde çok uluslu şirketlerin özellikle Varşova, Prag, Budapeşte ve Moskova'ya yöneleceğini ortaya koydu.
501 şirketin, 2010 yılına kadar temsilcilik açarak, genişlemeyi düşündüğü şehirler arasında İstanbul da yer aldı. Ancak 41 şirket Varşova, 34 şirket Prag, 32'şer şirket de Moskova ve Budapeşte'de temsilcilik açmak isterken, İstanbul'da da iş yapmayı planlayan şirket sayısı 4 olarak belirlendi.
İstanbul, bu sayı ile yine de Manchester, Helsinki, Oslo, Frankfurt, Venedik, Berlin, Hamburg, Stutgart, Zürih, Münih, Glasgow gibi kentleri geride bıraktı.
Çok uluslu şirketlerin Avrupa dışında genişlemek istediği yerlerin başında ise Şanghay ve Pekin geldi.

-HANGİ KRİTERLERE BAKIYORLAR-

Araştırmaya göre, uluslararası şirketler, herhangi bir bölgeye yatırım yapmadan önce 12 kritere bakıyor.
Bu kriterler de araştırmada şu şekilde sıralanıyor:
"Pazarlara ve müşterilere yakınlık.
-Nitelikli iş gücünün varlığı.
-Diğer şehirlere ve uluslararası noktalara ulaşım kolaylığı.
-Telekomünikasyon alt yapısının kalitesi.
-İşgücü maliyeti.
-Vergi, teşvik ve benzeri olanaklarla devletin iş alemi için yarattığı ortam.
-Ofis alanlarının değeri.
-Ofis alanlarının bulunabilirliği.
-Konuşulan diller.
-Şehir içi ulaşımın kolaylığı.
-Çalışanların yaşam kalitesi.
-Hava kirliliği olmaması."
Şirketler, bir işe başlarken, pazarlara, piyasalara, mevcut ve potansiyel müşterilere yakınlığı en önemli faktör olarak görüyor. Ancak bu kriterlerle ilgili farklı şehirlerin ön plana çıkması da dikkat çekiyor.
Bu çerçevede, Varşova, iş gücü maliyetinde, Lizbon, ofis maliyetlerinde, Dublin, hükümetin iş alemi için yarattığı ortamda, Berlin, ofis alanlarının bulunabilirliğinde, Paris, uluslararası ulaşımda, Barcelona, çalışanların yaşam kalitesinde, Stockholm ise hava temizliğinde ilk sırada yer alıyor.

Haber Ekspres – 19.02.2007