Terasların yıkım kararına karşılar .

İTO ve Büyükşehir Başkanı, "Halkın buluşma yerine dokunmayın" dediler

 

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

İzmirlilerin denizle buluştuğu, çay içip sohbet ettiği Konak Pier ile Pasaport İskelesi arasındaki seyir terasları hakkında, İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı yıkım kararı şaşkınlık yarattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kararı temyize götüreceklerini söylerken, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise, yıkım kararının önüne geçilmesi için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz'la bizzat görüşeceğini ifade etti. Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir de seyir teraslarının İzmir'e Akdeniz kent..

kimliği kazandırdığını belirterek, "Teraslar Anayasal bir hak olan kıyıların herkes tarafından eşit olarak kullanılmasına aracılık eden bir uygulama. Yerinde kalmalı" dedi.

Ayrı bir renk
Terasların halk için yapılmış proje olduğunu belirten Kocaoğlu, "Buraları halkın buluşma noktası. Ayrıca denize doğru küçük çıkıntılar, kente ayrı bir renk ve güzellik katıyor. Vatandaşlar buralara oturarak stres atıyor. Yargı sonucu verilen karar temyize gidecek" dedi.

Piriştina'ya önermiştim
Demirtaş da, teraslarının yapıldığı günden bu yana herkes tarafından sevildiğini ve kullanıldığını belirterek, "Buraları güzel fotoğraf veren mekanlar. İnsanlar çay kahve içip martılara ekmek atma mutluluğunu yaşıyordu" dedi. Bazı Avrupa kentlerinde gördüğü seyir teraslarını beğendiğini ve Piriştina'ya İzmir'de de yapılabileceğini söylediğini kaydeden Demitaş, "Piriştina'nın da sıcak bakması ve projeyi sahiplenmesiyle seyir teraslarını İzmir'e kazandırmıştık. Yanlışlık varsa düzeltilir. Bakan Yıldırım ile yasal noktada uzlaşıp çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

Yeni Asır – 06.01.2007