TEMA davalara taraf olacak!

MUĞLA (Cumhuriyet) – Fethiye 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Göcek ormanlarının orman alanı dışına çıkarılması için açılan davayı reddetti. Mahkeme aynı zamanda TEMA Vakfı'nın bu davaya müdahil olmak için yaptığı başvuruyu da kabul ederek, idari davalardan sonra adli davalarda da TEMA'nın ormanların koruyucusu sıfatıyla taraf olabileceğini hükme bağlamış oldu. Böylece TEMA Vakfı, ilk kez adli bir davada, ormanlar lehine ve hem de Çevre ve Orman Bakanlığı karşısında müdahale yoluyla taraf olma hakkını kazanmış oldu.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Fethiye'nin Göcek beldesi ve yine buraya bağlı Zeytinli Adasında fiilen orman olan alanların, orman vasfı dışına çıkarılması için iki ayrı dava açıldı. Hiçbir hukuki çekişme olmadığı halde bir kısım orman alanını orman dışına çıkartmak üzere ve taraf göstermeksizin "hasımsız" açılan davaları öğrenen TEMA Vakfı, Zeytinli Adası ve Göcek ile ilgili davalara müdahil olma talebinde bulundu.

Fethiye 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, 08 Kasım 2006 tarihinde Göcek ile ilgili davada TEMA Vakfı'nı ormanların koruyucusu olarak kabul edip davaya taraf olmasını hükme bağladı, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ormanlar aleyhine açtığı davayı ise reddetti.

TEMA Vakfı konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu gelişmeyi doğal varlıkların korunması adına mücadele eden çevre kuruluşları için bir milat olduğuna değinilerek, "Mahkemenin verdiği karar ile TEMA Vakfı'nın adli davalarda da ormanların koruyucusu sıfatıyla taraf olabileceği hükme bağlanmış ve sonuçta hukuk sayesinde Göcek Ormanları, TEMA Vakfı'nca korunmuştur" denildi.

Cumhuriyet – Tarım ve Hayvancılık – 12.12.2006