Teknopark için İrlanda ile işbirliği

İrlanda Büyükelçisi Anthony Mannix'i ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle kuracakları teknoparkın altyapı çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlayacağını söyledi.
Başkan Kocaoğlu, özellikle son yıllarda bilişim konusunda sıçrama yapan İrlanda ile bu konuda işbirliği yapılabileceğini belirterek, İrlandalı yatırımcıları karşılıklı işbirliği yapmaya çağırdı.
İYTE kampüsünün bulunduğu alanda teknoparkın kurulacağını belirten Kocaoğlu, bu bölgenin İzmir yarımadası üzerinde güneşiyle, deniziyle, tarihi mekânları ile teknopark kurmak için ideal bir bölge olduğunu kaydetti.
Önümüzdeki günlerde 200 hektarlık bu alanın altyapı düzenlemelerinin yapılarak teknopark olarak hizmete açılacağını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, bu konuda İrlandalı yatırımcıları karşılıklı işbirliği yapmaya çağırdı. Başkan Kocaoğlu İrlanda Büyükelçisi Anthony Mannix'in ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İrlanda ve Türkiye arasında özellikle de Ege Bölgesi arasında çok iyi bağların kurulabileceğine inandığını belirtti. Büyükelçi Mannix ise İzmir'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, daha önce turist olaraküç defa geldiğini anlattı. Mannix, 10 yıl önce Türkiye'ye gelen İrlandalı sayısının çok az olduğunu ama bu yıl 100 bin civarında geldiğini vurguladı. Bu ziyaretlerin de ağırlıklı olarak İzmir civarı ve İstanbul'a yapıldığını belirten Büyükelçi Mannix, Türkiye'de 3 bin 200 civarında İrlandalı'nın mal varlığı bulunduğunu açıkladı.
Mannix, Türkiye ile İrlanda arasındaki iyi ilişkilerin gelişerek devam edeceğini, yaptığı ziyaretin de bu ilişkiye katkı sağlayacağını düşündüğünü vurguladı.

Haber Ekspres  – 10.04.2007{nomultithumb}