Tekel binası kültüre hizmet edecek

Tekel binası kültüre hizmet edecek

İZMİR AA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir’deki eski Tekel binasının 49 yıl süreyle girişimcilere tahsis edeceğini bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, kültür sektöründeki yatırımın önünü açtığı kaydedildi.

Kültür yatırımlarının ve girişimlerinin artırılmasını amaçlayan Kültür Yatırımları ve Girişimcileri Teşvik Kanunu’nun Temmuz 2004’te yürürlüğe girdiği belirtilen açıklamada, söz konusu yasanın kültür sektörü yatırımcı ve girişimcilere, belgelendirme ve sınıflandırma yoluyla taşınmaz tahsisi, enerji desteği, vergi ve prim indirimleri gibi kolaylıklar sağlamasına ilişkin hükümler içerdiği ifade edildi.

Açıklamada, uygulamanın hayata geçirilmesinde çok önemli bir adım attığına işaret edilerek, bakanlığın, kültür varlığı olarak tescilli taşınmazlarından birini daha yatırım amacıyla tahsise çıkaracağı belirtildi. İzmir’deki eski Tekel binasının 49 yıl süreyle girişimcilere tahsis edileceği bildirilen açıklamada, şöyle denildi:
''Bina, 49 yıl süreyle irtifak hakkı kurulması yoluyla kültürel amaçlı (müze, sergi alanları, toplantı salonları, atölyeler, kütüphane, arşiv, dokümantasyon merkezi, heykel parkı, açık hava sineması, yeme-içme üniteleri, satış birimleri gibi) hizmetlerde özel tesis alanı olarak kullanılabilecek.''

Milliyet Ege / 12.12.2007