İşte size bir örnek – Deniz Sipahi

Satır Arası / Milliyet Ege – 09.01.2007
Cuma günkü Dünya Gazetesi'nde Faruk Şüyün imzalı bir haber vardı. Almanya'nın ikinci büyük şehri olan ve ayrı bir eyalet konumundaki Hamburg'un, kültür ve sanat alanındaki çabalarını anlatan Şüyün, kentin dünyanın önde gelen kentleri arasına girmek için bir yatırım seferberliÇine geçtiÇini söylüyor. Haberi sizlere biraz özetleyeyim.
Hamburg, Avrupa BirliÇi'nin en büyük altıncı metropolü aynı zamanda. Almanya'nın dünyaya açılan kapısı da denilen kentte Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmış. Hamburg metropol bölgesinde 3.5 milyon kişi yaşıyor, toplam nüfus 10 milyona ulaşıyor. 755 kilometrekare yüzölçümü ile Paris'ten 7, Londra'dan ise 2.5 kat daha büyük. Kişi başına düşen 30 metrekarelik ikamet alanı ile dünyadaki büyük kentlerin arasında en büyük ortalama ikamet alanına sahip. Şehrin yüzde 14'ünden fazlasını parklar ve dinlenme alanları oluşturuyor.
Hamburg'ta 2 bin 302 köprü bulunuyor. Bu rakam, Venedik ve Amsterdam'ın toplam köprü sayısından daha fazla. Kent, dünya çapında 90 adedi aşkın konsolosluk sayısı ile New York'tan sonra ikinci sırayı alıyor.
* * *
DiÇer kuzey Alman kentleri gibi Hamburg'un da mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiş. Küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen) veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerinden de gezebilmek mümkün.
Kentin önemli yapılarından biri, halk arasında 'Michel' olarak bilinen ve kentin simgesi sayılan, 132 metre yüksekliÇindeki kulesi ile geç barok üslubundaki Michelis Kilisesi. Bir diÇer yapı da 100 yıldır belediye binası olarak kullanılan sıvasız tuÇla mimarisiyle yapılan Şili Evi. Kentteki başlıca müzeler ve görülecek yerler arasında ise Fischmarkt; balık pazarı, HafenCity; liman, Miniatur Wunderland, Planetarium, Hafenmuseum; liman müzesi, Das Feuerschiff; eski yangın söndürme gemisi, Museum der Arbeit; Hamburg'un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze, Hamburger Kunsthalle; sanat müzesi, Erotic Art Museum, Deutsches Zollmuseum; gümrük müzesi, HSV Museum; HSV Hamburg futbol takımının müzesi, Museum für Hamburgische; Hamburg tarihi ile ilgili müze, Hamburg tren istasyonu bulunuyor.
Hamburg limanı 75 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor ve 220 bin kişi çalışıyor. Limanda restorasyon çalışmaları devam ediyor; eski gümrük binalarına, depolara işlevsellik kazandırabilmek için büyük bir çaba sarfediliyor. Rotterdam Limanı'ndan sonra dünyanın ikinci büyük konteynır limanı olan Hamburg'ta son birkaç yıldır keyifli mekanlar oluşturuluyor. Çok yüksek fiyatlarda (ama Türkiye'dekinden epey ucuz) dairelerde Elbe'ye sıfır oturabilmek mümkün. Bu arada, yine eski binalardan birinin üzerine bir cam kafes oturtularak ve Alman operasının ilk belli başlı merkezlerinden biri olan Hamburg'a dünyanın en ilginç konser salonlarından biri yapılıyor. Limandaki birçok binanın 100-150 yıllık kullanım sözleşmeleri bitmiş, yeni sahiplerini bekliyorlar. Geçen yüzyılda sıvasız tuÇla mimarisiyle inşa edilen antrepo mahallesi de kendine özgü bir kültür anıtı…
* * *
Bunları neden yazıyorum?
Limanıyla var olan, dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak gösterilen ve buna uygun sanatsal, kültürel hazırlıÇı olan bir kent olan Hamburg; durmuyor, çalışıyor.
Eski binalarını Hamburg'ta oturan, Hamburg'u ziyaret eden insanların daha mutlu olabilmeleri için yeniden yapılandırıyor.
Buralara Avrupa'nın en güzel opera, konser salonlarını yapıyorlar.
Halkın yemek yiyebileceÇi, oturabileceÇi güzel projeler ortaya çıkarıyorlar.
Bizde ise…
"Olmaz…", "Yapılamaz…" sesleri yükseliyor.
Acaba koruma deyince bizimkiler, hiçbir şeyin yapılmamasını mı anlıyorlar.

dsipahi@milliyet.com.tr