TCDD’de Liman Kalmıyor: Samsun ve Bandırma Limanları da özelleştiriliyor

Türkiye'nin dört bir yanındaki büyük kamu kuruluşlarını, kamu arazilerini ve stratejik anlamda büyük önem taşıyan limanlarını satan AKP hükümeti, yaptığı seçim harcamalarından sonra bozulan bütçeyi ve kabaran cari açığı finanse etmek için özelleştirmelere tam gaz ediyor. İzmir ve Mersin Limanı'ndan sonra Samsun ve Bandırma limanlarının özelleştirme çalışmalarında da geri sayım başladı. Samsun ve Bandırma limalarının da özelleştirilmesiyle TCDD'nin elinde bir tek İskenderun Limanı kalacak.

Her iki liman için, bu ay içinde ihaleye çıkılması planlanırken, her iki limanın 36 yıllığına işletme hakkı devri ile özelleştirilmesi ve bu limanlarda yer alan 34 bin ve 30 bin tonluk iki ayrı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silolarının da satışa dahil edileceği belirtildi. Yetkililer, limanların aynı coğrafi bölgede bulunmaması ve birbirinin alternatifi olmaması nedeniyle, birlikte ihaleye çıkarılmasının yatırımcıları olumsuz etkilemeyeceğini ifade ettiler.

Bandırma Limanı, Marmara Denizi'nin güney kıyısında yer alıyor ve bölgenin dökme yük ithalat ve ihracat kapılarından birini oluşturuyor. Modern altyapıya sahip olan liman, 1000 ve 500 metre uzunluğunda iki mendireğe sahip ve iki mendirek arası açıklık 225 metre. Liman, demiryolu ve karayolu şebekesi ile bağlantılı bulunuyor. Samsun Limanı ise limana bitişik 71 bin metrekare alanı kaplayan Serbest Ticaret Bölgesi ile 1998 yıl sonu itibariyle hizmet veriyor. Feribot liman, Kuzey Avrupa, BDT ve Ortadoğu ülkeleri arasında demir-kara-denizyolu kombine taşımacılığa hizmet veren feribot köprü sistemine de sahip.

04/11/2007 Birgün Gazetesi