TCDD, Buca demiryolunu yol yaptırmamakta kararlı

 

 

<Fatih YAPAR>
Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi’ni birbirine düşüren Buca Tren Yolu bu kez de TCDD ile Buca Belediyesi’nin arasını açtı. Büyükşehir’in yeşil alan yapmak için, Buca Belediyesi’nin de yol yapmak için istediği eski tren yolu TCDD ile yapılan görüşmeler sonucunda 49 yıllığına İZBAN şirketine tahsis edilip Aliağa- Menderes Raylı Sistem Projesi’ne dahil edildi.
Şeboy yol yaptı
Alınan kararı dinlemeyen Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy ise ulaşımın rahatlayacağını söyleyerek eski tren yoluna parke döşeyip çevre düzenlemesini yaptı. “Kimse halka karşı çıkamaz’ diyerek kendisine tahsisli olmayan yere giren Şeboy’u TCDD mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Dava açmak için çalışmaları başlatan demiryolları evrakların tamamını hazırladı.
Şeboy ne demişti
Buca Tren Yolu’nun üzerinin Aliağa-Menderes hafif raylı sistem projesi ile atıl kalacağını belirten Şeboy, “ Oranın yol yapılmasını defalarca istedim fakat kimse dinlemedi. Yer gereksiz kullanım için tahsis edildi. Ben orasını çoktan yol yaptım bile. Yakında hastaneye yol gidecek. Aliağa-Menderes hafif raylı sistemine dahil edilse bile bir şey olmaz. Çünkü tren yolu Eğitim Fakültesinin orada bitiyor. Boşu boşuna ve gereksiz olur. Sonu çıkmaz sokak gibi. Hiçbir yere gitmiyor. Halkın istediği yol. Halka kimse karşı çıkamaz” diye konuşmuştu.
Yenigün – 12.08.2007