Tayland gezisine Baykal’dan veto

 

Kocaoğlu’ndan aldıkları Tayland daveti için Baykal’dan vize alamayan CHP’li vekiller geziye katılmıyor. İTO ise ayrı bir heyetle Tayland’daki yerini alacak. Demirtaş, ‘Tayland’da İzmir rüzgarı estireceğiz” dedi.

<ÜMİT YALDIZ – Yenigün 12.01.2007>
Büyükşehir Belediyesi’nin Tayland’a düzenleyeceği bir haftalık EXPO gezisi İzmir’de çok yönlü olarak tartışılırken gezi CHP için de de tartışma yarattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bayramda İzmir’in 15 CHP’li vekilini tek tek arayıp geziye davet etti. Vekillerin önemli bölümü Başkan Kocaoğlu’na ‘olumlu’ yanıt verdi. Hatta bir kısmı listelere bile eklendi. Ancak CHP milletvekilleri Genel Başkan Deniz Baykal’dan Tayland vizesi alamayınca Kocaoğlu’na dönüp mazeret bildirmek zorunda kaldı.
Baykal’dan sert yanıt
Kulislerde Baykal’ın Grup Başkan Vekili Kemal Anadol ve PM Üyesi Abdurrezzak Erten’e ‘Böyle kritik bir süreçte cümbür cemaat ne işiniz var Tayland’da…  Gitmeyin’ şeklindeki sözlerinin genel seçim öncesi İzmirli vekilleri derinden etkilediği konuşuluyor. CHP’li vekiller ‘Baykal baskısı’nı açıklamadı Kocaoğlu’na da resmi mazeret olarak TBMM’deki yoğunluğu gösterdi. Tayland gezisi konusunda şu ana kadar sadece Mustafa Sarıgül yanlısı ve Baykal muhalifi olduğu bilinen Muharrem Toprak kesin konuşmadı. Toprak, ‘Son kararımı henüz vermedim’ dedi. CHP İzmir Milletvekillerinden 14’ü katılmayacağını açıklarken Toprak’ın durumu belirsizliğini koruyor.  
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Yunan Adaları’na düzenlediği 3 günlük vekille katılan CHP, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tartışılan Tayland gezisinde sıfır çekti. Başkan Kocaoğlu’na yakınlığı bilinen İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü de gezinin başladığı gün resmi görevli olarak yurtdışında olacağı için katılmayacağını açıklarken, Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, “Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi TBMM’de kritik bir süreç yaşıyoruz. Ben de başkanın nazik davetine önce olumlu yanıt verdim. Ancak gündemdeki yoğunluğa bakınca vazgeçmek zorunda kaldım. Önümüzde Cumhurbaşkanından dönen YÖK ve rektör atamaları başta olmak üzere Ziraat ve Halk Bankası’nın özelleştirilmesi, Petrol Kanunu gibi önemli yasalar var. 15 vekil bir hafta Tayland’a gidersek CHP’nin çalışmaları aksayabilir” dedi.
CHP’li vekillerin resmi mazeretleri:
Kemal Anadol: TBMM’deki yoğunluk
Oğuz Oyan: Kesinlikle katılmıyorum. Baştan söyledim.
Abdurrezzak Erten: Yoğun komisyon çalışmaları
Bülent Baratalı: Gündem çok sıkışık. Komisyon toplantıları var.
Ahmet Ersin: Davet aldım. Komisyon olarak yurtdışındayız.
Erdal Karademir: Komisyon toplantıları
Yılmaz Kaya: Parti Grubu’nda nöbetim var
Türkan Miçooğulları: TBMM’de nöbeti var
Enver Öktem: Komisyon çalışması
Sedat Uzunbay: Komisyon çalışması
Vezir Akdemir: Komisyon çalışması
Canan Arıtman: Partide idari görev
Ali Rıza Bodur: Davet almadım, alsaydım da gitmezdim
Hakkı Ülkü: Aynı gün yurtdışından döneceğim
Muharrem Toprak: Davete henüz yanıt vermedim
İTO’da Tayland’da
Tayland’daki Çiçek EXPO’suna İzmir Ticaret Odası’nın da özel bir heyet götürdüğü ortaya çıktı. 16-20 Ocak tarihlerinde Tayland’da olacak heyette İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, Çiçek EXPO’su konusunda çalışma yapan Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Çalışkan, Ali Osman Öğmen, AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Tunç Soyer, Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Kültürel İlişkiler Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, Şhangay ve Zaragoza EXPO’larında Türkiye’yi temsil eden iki büyükelçi bulunacak.
İzmir rüzgarı estireceğiz
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ticaret odasının Çiçek EXPO’su konusunu başından bu yana takip ettiğini belirterek, “İTO Tayland’a Türkiye’nin katılımını başından beri desteklemiş ve buradaki EXPO’ya İzmir ve Ege bitkileri temasını kabul ettirmiştir. Büyükşehir Belediyesi de İzmir kayıkları ile buraya katılmıştır. Amacımız birlikte Tayland’ta bir İzmir rüzgarı estirmektir. Bu amaçla biz gezimizi 5 günle sınırlı tuttuk” dedi.