‘Tayland’ depremi

CHP lideri Baykal'ın 'Gitmeyin' talimatına karşın CHP İzmir Milletvekili Muharrem Toprak ve CHP'li 48 meclis üyesinin Tayland gezisine katılması, partiyi karıştırdı. CHP İzmir İl Başkanı Ayhan, "Gidenler doğru yapmadı" dedi

UTKU BOLULU, ELİF DEMİRCİ İZMİR DHA-AA – 17.11.2006

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "Gitmeyin" talimatına karşın, CHP İzmir Milletvekili Muharrem Toprak ve CHP'li 48 meclis üyesinin 223 kişilik kafileyle Tayland gezisine gitmesi, partiyi karıştırdı. CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, "Genel merkezin uyarısının grup toplantısında dikkate alındığını görmüştüm, sonra bazılarını ikna etmişler; gidenlerin sayısı çok oldu. Gidenlerin doğru yapmadığını söyleyebilirim" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2015'te yapılacak EXPO Fuarı'nı İzmir'e getirmek için lobi faaliyeti yapmak amacıyla gittiği bir haftalık Tayland gezisi 223 kişilik katılımla başladı. Bahçecilik Fuarı'ndaki Türk Haftası'nda iki gün etkinliklere katılacak olan heyetin, diğer günleri serbest geçirmesi planlandı. Ancak Baykal'ın son dakikadaki "Gitmeyin" talimatına rağmen, maliyeti 500 bin doları bulacağı belirtilen geziye 50 CHP'linin katılması partide sıkıntı yarattı.
Ayhan, CHP Genel Merkezi tarafından önceki gün gönderilen ve katılımcı sayısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği kaydedilen genelgenin "son dakika golü" olmadığını, genel merkezin ilk günden itibaren geziyi takip ettiğini ve çeşitli zamanlarda uyarılarda bulunduğunu belirtti.

'Sonradan ikna etmişler'
CHP grubunun önceki gün yaptığı toplantıda genel merkezin tutumunu net şekilde anlattığını belirten Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Parti tüzel kişiliği, kimliği her şeyin üzerinde gelir. CHP kimliğiyle siyaset yapanların, bunu böyle görenlerin parti genel merkezinin uyarısını dikkate almaları gerekiyordu. Grup toplantısında dikkate alındığını görmüştüm, sonra bazılarını ikna etmişler. Grup toplantısından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve meclis üyelerine cep telefonlarından mesaj gönderilerek gitmemeleri istendi. Geziye 61 müracaat vardı, 13'ü genel merkezden gelen talimatla gitmedi. Kafile hareket ettikten sonra genel merkez yöneticilerine bilgi verdim, yanlış olduğunu söylediler."
Ayhan, gidenler hakkında işlem yapıp yapılmayacağı konusunda şimdiden bir şey söyleyemeyeceğini sözlerine ekledi.
Ayhan, katılımın yüksek olduğu konusunda uyarılan Kocaoğlu'nun "sayıyı azaltacağını" söylediğini, ancak bunun gerçekleşmemesi üzerine genelgenin gönderildiğini söyledi. CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Oğuz Oyan'ın imzasını taşıyan genelgede şöyle denildi: "Gezinin çok kalabalık bir heyetle yapılmasının çeşitle sakıncalar doğurabileceği yönündeki genel merkez görüşleri daha önce Aziz Kocaoğlu'na iletilmişti. Heyet için belirlenen sayının aşağıya çekilmesini kolaylaştırmak için CHP'li belediye başkanları ile belediye meclis üyelerinin geziye katılmalarının genel merkezce uygun görülmediğini tarafınıza iletirim."

"Önce gelmeyin" dedi
CHP'nin gergin geçen grup toplantısında Kocaoğlu'nun, "Genel merkezimiz geziye katılmamızı istemiyor. Ev sahibi olarak ben yalnız gideceğim, siz gelmeyin" dediği, ancak daha sonra "İsteyen gelir, isteyen gelmez" sözlerini sarf ettiği bildirildi. Ayhan'ın da, gruptan yükselen tepkiyi "Arkadaşlar, genel merkezin yazılı talimatı var" diyerek dindirmeye çalıştığı kaydedildi.


'Gitmeyelim' dedi, ilk gidendi
Grup toplantısında, "Biz CHP'liyiz, parti kararlarına uymak zorundayız ve bu geziye gitmemeliyiz" dediği öne sürülen Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan da, Tayland'a kalkan uçağa ilk binenler arasındaydı.
CHP'li meclis üyelerilerinin "Kocaoğlu'nun arkasında duralım, yalnız bırakmayalım. Eğer kalabalık gidersek genel merkez bir şey yapamaz" anlayışıyla hareket ettikleri öne sürüldü. Kocaoğlu ve eski İl Başkanı Alaattin Yüksel'e yakın isimlerin toplantı sonrası bazı meclis üyelerine ulaştığı ve bu görüşlerini aktardığı iddia edildi.
Grup toplantısında sessiz duran, hatta gitmeyeceklerini beyan eden meclis üyeleri de tek tek fikir değiştirmeye başladı ve geziden vazgeçen meclis üyelerinin sayısı hızla düştü. Daha önce katılmayacağını açıklayan CHP'li üye Cumali Altuner de, uçağın 1 saat rötar yapmasıyla havaalanına yetişti.

Kocaoğlu: Siyasi lince uğradık

Kocaoğlu, Tayland'da yaptığı yazılı açıklamada gezinin "siyasi lince dönüştürüldüğünü" öne sürdü.
Meclis üyelerinden kaçının geziye katıldığını bilmediğini, bu konunun kendisini de ilgilendirmediğini kaydeden Kocaoğlu, şöyle devam etti: "70 gün Bornova'yı yönettim. 2,5 yıldır da İzmir'i yönetiyorum. Bu süreçte bir tane büyük hatamı göstersinler ailem, kendim ve partim için zarar verecek bir tane iş göstersinler, o zaman linç edilmeye hazırım. Böyle bir linci ne ben ne de belediye meclis üyesi arkadaşlarım hak etmedik. Tayland'a gitmeyin talimatı veren Deniz Baykal meseleye ülke ölçeğinde yaklaşmıştır ve kendince haklılık payı olabilir. Ancak biz yerel yönetici olarak konuya İzmir ölçeğinde bakıyoruz. Döndüğümüzde ne iş yaptığımızı, parayı nereye harcadığımızı tek tek anlatırız."

Gitmeyenler konuştu

  • AKP'li Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy: "Aklın yolu birdir. Baştan hataydı zaten. Turistik geziye döndü."
  • ANAP'lı Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı: "Katılmamak kişisel tercihimdi. Bu tip gezileri hiçbir zaman uygun görmedim. Ancak partisi, Aziz Kocaoğlu'na sahip çıkmalıydı. CHP yanlışla yanlış tamir etmeye çalıştı. Baykal'ın yanlış olduğu son saatte mi aklına gelmiş?"
  • AKP'li Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya: "Ankara'da randevum olduğu için gitmedim. Randevum olmasaydı da gitmezdim. Gitmesi gerekenler elbette gidecek, ama bu kadar kişinin gitmesi kamuoyunun hoş görmeyeceği bir girişimdir."
  • CHP'li Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür: "Gezinin kamuoyuna sunumu ve örgütlenmesi yanlış yapıldı. Meclis üyeleri de elbette böyle bir geziye gider, ama turistik gezi haline gelmemeliydi ya da o şekilde sunulmamalıydı."
  • CHP'li Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tuncağ: "Daha önce Başkan Kocaoğlu, 'Acaba iptal mi edelim?' dedi, ancak buna karşı çıktım. Fakat Deniz Baykal'dan talimat geldi. Gezinin yanlış olduğuna, israf yapıldığı görüşlerine katılmıyorum."
  • CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak: "EXPO gibi büyük bir organizasyon kazanılması için yapılan bu gezi doğrudur. Sayısal açıdan yüksekliği ise konuşulabilir."