Tatı, atıl duran köşk ve malikaneyi istedi

 

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ) 

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, ilçesinde yıllardır atıl vaziyette duran De Jongh Malikanesi ile Forbes Köşkü'nü Ankara'dan istedi. Eski Sağlık Meslek Lisesi binası olan De Jongh Köşkü'nü engelli merkezi, yaşlı bakımevi ve ilçe kütüphanesi yapmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'ndan isteyen Tatı, Buca Devlet Hastanesi bahçesinde bulunan Forbes Köşkü'nü de sağlık lokali ya da kent kütüphanesi yapmak amacıyla Maliye Bakanlığı'ndan talep etti.
Her iki eseri de Buca'ya kazandırmak istediklerini belirten Tatı, "Bu tarihi zenginliklerimiz gözümüzün önünde çürüyüp gidiyor. Belediye olarak bu köşkleri onararak yaşatmayı ve halkın kullanınıma açmayı istiyoruz" dedi.

TAHSİS EDİLSİN
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na resmi yazı gönderen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, 45 dönümlük alan üzerinde bulunan malikane ve derslik binalarını restore ederek engelli merkezi, yaşlı bakım evi ve ilçe kütüphanesi yapmak istediklerini belirtti. Daha sonra Buca Devlet Hastanesi bahçesinde bulunan ve ilçenin tarihinde önemli bir yere sahip olan Forbes Ailesi'nin yaşadığı Forbes Köşkü'nün tahsisi için de Maliye Bakanlığı'na müracaat etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilen, ancak yıllardır onarılmayan köşkün tahsisini talep eden Buca Belediyesi, gerekli onarım ve restorasyonu yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.
Tatı, "Buca için simge haline gelen Forbes Köşkü'nün bu halde bekletilmesi içimizi acıtıyor. Bu kültür enkazını kaldırmak ve Bucalıların kullanımına sunmak istiyoruz. Yapıyı hastane ile örtüşecek sağlık lokali ya da kent kütüphanesi yapmak istiyoruz. Bu konuda gereken desteğin verilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Asır – 15.04.2010 {nomultithumb}