Taslakta EXPO yeri henüz belli değil

İNCİRALTI'NIN KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI AÇIKLANDI, AMA…

4 bin 750 hektarlık arazinin yüzde 40'ı yeşil alan, kalan bölümü de otel, kültür ve kongre merkezleri, tatil köyü ile konutlara ayrıldı

 

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır) 21.03.2007{nomultithumb}


(Soldan sağa) Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Planlama Daire Başkanı Adnan Aslan, Uzman Yardımcıları Begüm Kalafat ve Arzu Uçar, arsa sahiplerini plan hakkında bilgilendirdi

EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi tarafından oluşturulan Koruma Amaçlı İmar Planı açıklandı. Buna göre 4 bin 750 hektar büyüklüğündeki İnciraltı'nın yüzde 40'ı yeşil alan olarak kamuya bırakılırken, kalan bölüm de turistik tesisler için ayrıldı. Plan, bölgede yeşil alanlar, turistik tesisler, oteller, kültür ve kongre merkezleri, tatil köyleri ve konut alanlarını öngörüyor. Projeye göre bölgede ulaşımın tramvayla sağlanması düşünülüyor.
İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Planlama Daire Başkanı Adnan Aslan, "Jeolojik ve jeofizik etütlere başladık. Bu etütlerin tamamlanması ve Koruma Kurulu'ndan onay aldıktan sonra parseller, emsal değerler belli olacak" dedi. Aslan, ayrıca bakanlıktan, EXPO ile ilgili resmi bilgi ve belge ulaşmadığını, bu yüzden taslak planda EXPO alanı olarak belirlenen bir yerin bulunmadığını ifade etti.

4 saat sürdü
Adnan Aslan, Uzman Yardımcıları Begüm Kalafat, Arzu Uçar ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ile mülk sahiplerinin katıldığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Adnan Aslan, toplantının, taslak çalışmanın kamuoyuna duyurulması amacı taşıdığını belirterek şunları söyledi:
"Bu planı, Koruma Kurulu onayına sunmadan önce görüşlerinizi almak istedik. Koruma Kurulu onayından sonra, planın onay süreci başlayacak. Türkiye genelinde turizmin kalkındırılması çabalarında turizm kentleri bir gereklilik. Planlama yaparken temel amacımız, turizmin çeşitlendirilmesi, yaygınlaştırılmasıdır. Bu noktada İnciraltı, turizm kenti olarak belirlediğimiz alanlar arasındadır. Son yıllarda İzmir, turizmde hak ettiği yere ulaşamadı. 1997 yılında Türkiye turizminden yüzde 6.52 pay alan İzmir'in 2005'teki payı, yüzde 3.73'e geriledi. Antalya ise 2005 yılında yüzde 40'lık bir pay aldı. Çeşme ve İnciraltı'nın planlama çabaları, İzmir'i toptan kalkındırma çabalarının bir sonucudur."

Üç kurum çalıştı
Aslan, bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Balçova Belediyesi'nin ortaklaşa bir plan taslağı hazırladığını kaydetti. Aslan, İnciraltı-Bahçelerararası bölgesini kapsayan 4 bin 750 hektarlık alanda termal tesisler, kür merkezleri, sağlık güzellik merkezleri ile oteller, tatil köyleri, kongre merkezleri, konut alanları, ticaret alanları, eğlence yerleri, günübirlik tesisler, rekreasyon alanları, sosyal donatı alanları oluşturduklarını söyledi. Bölgeyi, yeşil ve İzmir'e destek veren bir alan olarak düzenlediklerini ifade eden Aslan, şöyle konuştu:
"3194 sayılı imar kanunu uyarınca Düzenleme Ortaklık Payı'na göre, yüzde 40'ların terk edildiği bir rekreasyon alanı yarattık. Onun dışındaki bölge turizm alanı olarak belirlendi. Bu alanda konaklama tesisleri, otel, yaya yolları, bisiklet yolları, taşıt yolları, otoparklar olacak. Ayrıca nostaljik bir tramvay yolunu da projeye ekledik. Toplu ulaşımı tramvayla çözeceğiz."

Alkışlarla protesto edildi
Jeoloji Mühendisleri Odası yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Avşar, bölgenin deprem açısından yüksek risk içerdiğini belirterek, imar planlamasına karşı olduklarını söyledi. Bunun üzerine salonu dolduran arazi sahipleri Avşar'ı alkışlarla protesto ederek tepki gösterdi, "Mavişehir imara açılırken neredeydiniz?" diye çıkıştılar. Bölgedeki 3 bin arsa mağdurunun avukatı Kemal Turan ise EXPO alanının netleştirilmesini istedi ve şu açıklamayı yaptı: "Bu çalışmadan anladığımız, Özdilek'in emsalinin bakanlık tarafından kabul edildiğidir. Dolayısıyla arazi sahipleri olarak Özdilek, kadar emsal bekliyoruz. Eğer verilmezse önce iç, ardından uluslararası hukuk yoluna başvuracağız."

'Herkes yeşilci ve şehir plancısı oldu'
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, 4-5 aydır ilgili ilgisiz herkesin, İnciraltı'nın imar planlaması ile ilgili görüş belirttiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Alsancak'tan itibaren bitişik nizam binalar, İzmir'in melteminin 2. Kordon'a geçmesini engelliyor. Aynı görüntü, Mustafakemal Sahil Bulvarı boyunca devam ediyor. Söz İnciraltı'na gelince herkes yeşilci, herkes şehir plancısı oldu. Koca kentte Fuar ve Susuz Dede Parkı dışında yeşil katledilirken kimse konuşmamış, şimdi ilgili ilgisiz herkes konuşuyor. Bu taslak planla arazi sahiplerinin hakkının korunması, günübirlik turizme imkan tanınması, turizmin canlandırılması mümkün olabilir^"