TARİŞ’İN UMUDU GÖKDELENLERDE

Mil­yon­lar­ca li­ra bor­cu olan bir­lik, umu­du­nu, sa­ta­ca­ğı gay­rı­men­kul­le­re bağ­la­dı. Sa­tış ise çok kat­lı bi­na­la­rın ya­pı­la­ca­ğı Ye­ni İz­mir Pro­je­si’nin ka­de­ri­ne bağ­lı

BURCU TANER DHA

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Beliğ Azbazdar, çalışmalarını ve projelerini anlattı. Kamuoyunda “Manhattan Projesi” olarak bilinen Yeni Kent Merkezi Projesi’nin planlandığı Alsancak-Turan arasında birliğin birçok arazisi olduğunu belirtti. Sadece Pamuk Yağı Kombinası’nın 83 bin metrekare arazisi üzerine yapılacak yatırımdan 165 milyon dolarlık gelir elde edilerek büyük rahatlama yaşanacağına dikkat çekti.
Azbazdar, bölgede yüksek katlı yapılaşmanın önünü açacak imar planlamasına yönelik itirazların kendilerini de zarara uğrattığına işaret etti, şunları söyledi: “Davanın sonuçlanması ve imar planının uygulamaya geçirilmesi halinde yapacağımız anlaşma çerçevesinde borçlarla ilgili sorunumuzun büyük oranda çözülmesini bekliyoruz. Belediye burada görevini yapıyor. İş, İzmir kamuoyuna düşüyor. Davaları açan eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur’la görüştüm. ‘Manhattan kayalık, oraya gökdelen yapılır ama buraya yapılmaz’ diyor. Biz de ‘280 katlı değil, 27 katlı bina yapılacak’ diyoruz. 20 kat olsun ama iş çözülsün. İnsanları bu kadar süründüremezsiniz. Yüksel Bey anlayış gösterir, İzmir’in önünü tıkamazsa borç sorunumuz kalmayacak.” Beliğ Azbazdar, birliğin 200 milyon lirayı bulan borçlarına karşılık toplam mali değeri 810 milyon liraya ulaşan gayrimenkulü bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet Ege – 26.06.2010 {nomultithumb}